1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vadim26 [7]
3 years ago
15

Find the difference of 5.95 and 4.7

Mathematics
1 answer:
Karo-lina-s [1.5K]3 years ago
4 0

Answer:

1.25 is your answer.

You might be interested in
A frustum is made by removing a small cone from
irina1246 [14]

Answer:

a similar large cone

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
(GIVING BRAINLYIST) 5 cakes are shared equally between 6 people. What fraction of a cake does each person receive? use fraction
Keith_Richards [23]

Answer:

5/6

Step-by-step explanation:

5/1 cakes shared by 6/1 people. To divide, we can freeze flip and multiply the fractions to get to 5/1 * 1/6 = 5/6 cakes per person. Let me know if this helps.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The jars of peanut butter that I buy cost $7.20 each and normally contain 500 grams. At present, however, each jar contains an e
Alex_Xolod [135]

Answer:

$0.54

Step-by-step explanation:

Given:

The jars of peanut butter that I buy cost $7.20 each and normally contain 500 grams.

At present, however, each jar contains an extra 20% free.

And additionally, the supermarket has a "buy 3 jars get another one free''.

Question asked:

By how much is the cost per 100 grams of peanut butter less than it normally is if I take full advantage of the supermarket's offer today?

Solution:

Cost of a jars of peanut = $7.20

Normally, weight of peanut butter in one packet = 500 gram

At supermarket offer, each jar contains an extra 20% free, means a packet  of peanut butter contains = 500 + 20% of 500                                                                                                            =500+500\times \frac{20}{100} =500+100=600\ gram

And extra benefit = buy 3 jars get another one free, means we will get 4 jars by just giving price of only 3 jars.

That means, total weight of peanut butter you are getting by giving 3 packet's price =  Each jar weigh \times number of jars

                       = 600 \times 4 = 2400 gram

<u>Cost of each packet will be same as previously as during the offer;</u> $7.20

Cost of 3 packet's peanut (2400 gram) =  7.20\times3=\$21.6

Now, we will calculate cost per 100 grams of peanut butter :

<u>During offer:</u>

Cost of 2400 grams of peanut butter = $21.6

Cost of 1 gram of peanut butter = \frac{21.6}{2400}

Cost of 100 gram of peanut butter = \frac{21.6}{2400}\times100=\frac{2160}{2400} =\$0.9

<u>Normal day:</u>

Cost of 500 grams of peanut butter = $7.20

Cost of 1 gram of peanut butter = \frac{7.20}{500}

Cost of 100 gram of peanut butter = \frac{7.20}{500}\times100=\frac{720}{500} =\$1.44

We found that cost of 100 gram of peanut butter in normal day is $1.44 while cost of 100 gram of peanut butter during offer is $0.9 means cost per 100 gram during offer is ($1.44 - $0.9 = )$0.54 less than cost during normal day.

<u>Conclusion:</u>

Therefore, cost per 100 grams of peanut butter is $0.54 less than it is normally if you take full advantage of the supermarket's offer today.

             

7 0
2 years ago
A geometric sequence is shown below: a0, -11, 22, a1, 88, -176.
Anon25 [30]
The common ratio looks like -2 (-11 * -2 =22) and the missing terms are -44 and 352. (22*-2=-44, -176*-2=352).
8 0
3 years ago
Which numbers are a distance of 2 units from 8 on a number line?
Aleonysh [2.5K]
6 and 10 are 2 units away from a positive 8 on the number line 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • An urn contains 3 green balls, 2 blue balls, and 4 red balls. in a random sample of 5 balls, find the probability that at least
    15·1 answer
  • If carrots were 50 cent less per pound , how much would victora have paid for 8.5 pounds of carrots
    13·1 answer
  • If there was a circle and i wanted to find out the area.
    5·1 answer
  • PLEASEEEE HELLLP REALLL ANSWERSSSS two stores both purchase cellphones from the manufacturer for $180 each. store a marks up the
    5·1 answer
  • a container with a square bottom, rectangular sides and no top is to e constructed to have a volume of 5 m^3. material for the b
    11·2 answers
  • ABCDE is equal to GHIJF complete the statements Angle H equals blank a GH over DJ equals a B over blank
    7·1 answer
  • Solve for the value of z.<br> (5z-4) 39
    11·1 answer
  • Plz help me its transformations for math and it is so hard
    5·1 answer
  • Three mangos and two apples sell for $1.25. Five mangos and one apple sell for $1.50. What is the cost for each mango
    14·1 answer
  • What is the smallest number of sweets that can be shared equally among 6,8 or 9 students​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!