1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
igomit [66]
3 years ago
8

Why is 0.17 meters larger than 0.165 meters

Mathematics
2 answers:
zalisa [80]3 years ago
7 0
Because it is closest to a whole number
atroni [7]3 years ago
4 0
Because, for example, 0.17 is equivalent to 17 and 0.165 is equivalent to 16.5
You might be interested in
3) A yoga class begins at 6:45 pm. The class lasts for 1 hours. Jo needs:
Nonamiya [84]
The yoga class ends at 8:25
8 0
3 years ago
In josh’s classroom the teacher has 625 pencils to pass out to 25 students. If the same number of pencils is given to each stude
stiv31 [10]

Answer: 25 pencils each

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to -25+5=
lawyer [7]
Answer to the question

-20

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many vertices does a triangular prism have? 4 5 6 9
Svetradugi [14.3K]
A triangular prism has 6 vertices. :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the parallelogram below, z = ?°
katrin [286]

Answer:

z is 111 degrees

Step-by-step explanation:

69 ° and z is a linear pair, therefore:

69 + z = 180

z = 180 - 69

z= 111

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A. Scalene<br> B. Obtuse<br> C. Equilateral <br> D. Isosceles <br> E. Acute<br> F. Right
    6·1 answer
  • Twice the opposite of a number is increased by 5 and this sum is multiplied by 2. The result is 22 greater than the number. What
    14·1 answer
  • Peter bought 12.4 gallons of gas at $2.76 per gallon. How much money did Peter spend?
    13·2 answers
  • How do you simply algebra <br><br> 10+3c+5d-7c+d
    8·1 answer
  • How many fewer points did the class earn on monday than on Thursday
    5·1 answer
  • PLEASE HELP
    15·1 answer
  • 4.65 x 10 to the 3rd power
    12·1 answer
  • Find the distance between the two points in simplest radical form.<br> (-2,-1) and (-8,7)
    14·1 answer
  • Will give brainliest What goes on the blank?<br> A ?<br> B?<br> C?<br> D?<br> E?<br> F?
    12·1 answer
  • A package of 5 pairs of insulated socks costs $ 43.95. What is the unit price of the pairs of socks? The unit price is $ per pai
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!