Answer:
112in
Step-by-step explanation:
Answer:
A) 5x - 2y = 12
B) 3x + 2y = 36 Adding both equations eliminates "y"
8x = 48
x = 6 Putting x=6 into equation B we get
3*6 + 2y = 36
2y = 18
y = 9
Step-by-step explanation:
Answer: a. x=4 b. x=17.5
Step-by-step explanation:
a. 5x/2+1=11
subtract 1 from both sides : 5x/2=10
multiply both sides by 2 : 5x=20
divide both sides by 4 : x=4
b. 2x/7-3=2
add 3 to both sides : 2x/7=5
multiply both sides by 7 : 2x=35
divide both sides by 2 : x=17.5
$16.76 divided by 4 = $4.19 each gallon
So $4.19 x 7 gallons = $29.33