1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
skad [1K]
3 years ago
7

What is the exponential form of log5 9 = x?

Mathematics
1 answer:
Cloud [144]3 years ago
5 0

Step-by-step explanation:

log₅ 9 = x

5^(log₅ 9) = 5^x

9 = 5^x

You might be interested in
When two dice are rolled, what is the probability the two numbers will have a sum of 5?
ira [324]

When two dice are rolled, then possible outcomes are

(1,1) (1,2) (1,3) (1,4) (1,5) (1,6)

(2,1) (2,2) (2,3) (2,4) (2,5) (2,6)

(3,1) (3,2) (3,3) (3,4) (3,5) (3,6)

(4,1) (4,2) (4,3) (4,4) (4,5) (4,6)

(5,1) (5,2) (5,3) (5,4) (5,5) (5,6)

(6,1) (6,2) (6,3) (6,4) (6,5) (6,6)

Total possible outcomes = 36

In that, we count the ordered pairs that give us sum 5

(1,4) (2,3) (3,2) and (4,1) = 4 outcomes

Probability = (number of times the event occurs)/ (total number of outcomes)

P( sum of 5) = \frac{4}{36} = \frac{1}{9}

7 0
3 years ago
How many meters does 20 yards equal
Yuliya22 [10]

Answer:


Step-by-step explanation:One yard equals 0.9144 meter. Therefore 20 yards = 20 * 0.9144 = 18.288 meters


3 0
3 years ago
If f(x)=x^2-2x-8 and g(x)=1/4x-1, for which value of x is f(x)=g(x)?
Umnica [9.8K]

Answer:

The answer is 4

Step-by-step explanation:

x^2-2x-8=1/4x-1

x^2-9x/4-7=0

4x^2-9x=28

Therefore if we take value of x as 4 aur eq.get balanced...

3 0
3 years ago
NEED HELP ASAP
Viefleur [7K]

Answer:

2625 cubic meters

Step-by-step explanation:

the volume of a rectangle is V = length x width x height (depth in this case)

so, 50m x 30m x 1.75m = 2625m^3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
Other questions:
  • During the 2010 Great Backyard Bird Count, an average of
    12·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST
    5·2 answers
  • Tim makes 15.35 per hour. He works 40 hours per week. How much does he make per month
    11·1 answer
  • What is 3 3/8 X 4 1/3<br> express answer in simplest form<br> thanks in advance
    12·2 answers
  • The figure in Quadrant III of the coordinate plane below is a transformation of the figure in quadrant II.
    5·1 answer
  • Which of the following is not a scatter plot below?
    15·1 answer
  • PLEASE HELP!!! I WILL GIVE BRIANLEY TO CORRECT ANSWER!!
    12·1 answer
  • 6<br> x<br> −<br> 5<br> y<br> =<br> 14<br><br> Find <br> x<br> when <br> y<br> =<br> 2
    9·1 answer
  • The price of an item has been reduced by 95% the original price was 87$
    12·1 answer
  • What is the EQUATION of the line PERPENDICULAR to y=-2x+5 and passing through the point (0,2)?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!