1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Neporo4naja [7]
4 years ago
10

A small pizza has an 8-in. Diameter a large pizza has a 15-in. Diameter. The pizzeria charges the same price per square inch for

both pizzas. If the small pizza cost $7, how much does the large pizza cost?
Mathematics
1 answer:
vlabodo [156]4 years ago
6 0

The cost of large pizza is $24.62, a small pizza has an 8-in. diameter a large pizza has a 15-in. diameter the pizzeria charges the same price per square inch for both pizzas and the small pizza cost $7.

Step-by-step explanation:

The given is,

                A small pizza has an 8-inches in diameter

                A large pizza has a 15-inches in Diameter

                The small pizza cost $7

Step:1

                Area of smaller pizza,

                                        Area, A_{S} = \pi  r^{2}...................................(1)

                 Where, r - Radius of small pizza

                 From given, r=\frac{d}{2}

                                         = \frac{8}{2}

                                       r = 4 inches

                  Equation (1),

                                    A_{S} = \pi  4^{2}

                                          =(3.14)(16)                             ( ∵ \pi=3.14 )

                                          = 50.24 Square inches

Step:2

              Area of smaller pizza,

                                        Area, A_{L} = \pi  r^{2}...................................(1)

                 Where, r - Radius of small pizza

                 From given, r=\frac{d}{2}

                                         = \frac{15}{2}

                                       r = 7.5 inches

                  Equation (1),

                                    A_{S} = \pi  7.5^{2}

                                          =(3.14)(56.25)                             ( ∵ \pi=3.14 )

                                          = 176.625 Square inches

Step:3

            Cost of pizza per square meter,

                                                = \frac{Cost of small pizza}{Area of small pizza}

                                                =\frac{7}{50.24}

                                                = $ 0.1393 per square meter

                Cost of Larger pizza = Area of Larger pizza × Cost per square meter

                                                = (176.625)(0.139331)

                                                = $24.62

Result:

          The cost of large pizza is $24.62, a small pizza has an 8-in. diameter a large pizza has a 15-in. diameter the pizzeria charges the same price per square inch for both pizzas and the small pizza cost $7.

         

                                             

You might be interested in
.3 3. True or False? For any integer m, 2m(3m + 2) is divisible by 4. Explain to get credit.
Sav [38]

Answer with explanation:

We have to prove that, For any integer m, 2 m×(3 m + 2) is divisible by 4.

We will prove this result with the help of Mathematical Induction.

⇒For Positive Integers

For, m=1

L HS=2×1×(3×1+2)

      =2×(5)

       =10

It is not divisible by 4.

⇒For Negative Integers

For, m= -1

L HS=2×(-1)×[3×(-1)+2]

      =-2×(-3+2)

       = (-2)× (-1)

       =2

It is not divisible by 4.

False Statement.

4 0
3 years ago
Rewrite the expression with rational exponents as a radical expression
Ann [662]

Answer:

5\sqrt[4]{x} or the fourth answer

Step-by-step explanation:

Apply the rule x^{\frac{m}{n}}=\sqrt[n]{x^m}  to rewrite the exponentiation as a radical.

5\sqrt[4]{x^1}

Anything raised to  1  is the base itself.

Answer = 5\sqrt[4]{x}

Plz mark me brainliest, hope this helps.

8 0
3 years ago
1. What is the simple interest on $4,500 for 2 and a half years at 4% per year?
allochka39001 [22]

Answer: 1st is 180$ sorry if I’m wrong

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
This is the question: Write down the equation of a circle with centre (0,0) and radius 5.
ANTONII [103]
You almost had it right! remember the equation of a circle is
(x - h)^2 + (y - k)^2 = r^2. the center is (h,k) and r is the radius.

(x - 0)^2 + (y - 0)^2 = 5^2

x^2 + y^2 = 25 <<< your answer

hope that helps, God bless!
3 0
4 years ago
Factor 28 + 56+ + 28w to identify the equivalent expressions.<br> 0<br> ht
dmitriy555 [2]

Answer:

84+28w

hope this helps

have a good day :)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve for x. 5x – 14 = 8x + 4<br> 10/3<br> 6<br> - 10/3<br> -6<br> 9
    8·1 answer
  • DO,h = (7,9) —&gt; (14,18) the scale factor is ____.
    10·1 answer
  • Y - 2.1 = 7.5<br> what does the y equal
    8·1 answer
  • 7.54×10³ im so stuck
    8·2 answers
  • Tony is writing a fraction equivalent to 27 using the formula 2×m7×n. Which statement about m and n must be true so that Tony's
    11·1 answer
  • The number 14,688 rounded to the nearest ten is 14,680
    11·2 answers
  • $220 for the 12ft of rope.How much is gor 1 feet?Find the unit rate.Round to the nearest hundredth if necessary
    9·1 answer
  • How many months would it take the bamboo plant shown in the graph to be 66 inches tall
    14·2 answers
  • 4.8m into centimeters
    7·2 answers
  • Help plssssssssssssssssssssss
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!