1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Xelga [282]
3 years ago
12

The equation is 2(4x-11)=10 and how do you divide each side of the equation by 2.

Mathematics
1 answer:
Ierofanga [76]3 years ago
7 0

Answer:

4x-11=5

Step-by-step explanation:

If u were to divide each side of the equation by 2, the 2 on the left which is supposed to distribute into the parenthesis would disappear, and the 10 on the right side would turn into 5.

What is left is this,

4x-11=5

You might be interested in
Hailey is 2 years younger than her sister. If Hailey is h years old, which equation represents the age of her sister, s?
butalik [34]

Answer:

S=H+2

Step-by-step explanation:

OK, so hailey is the variable H. And she is 2 years younger than her sister.

What is the age of her sister?

So we know it has to be, hailey's age + something? = age of her sister.

what is that +something? it's the number "2 years younger" so hailey's age; which is h, plus 2 is equal to her sister's age.

H+2=S

OK, why do we need to add 2? instead of minus two? Because hailey is 2 years younger than her sister, so you want hailey's age. If you were to minus 2, you'd be thinking that hailey is OLDER than her sister. Because if you want to her sister's age, you would have to SUBTRACT 2 because you are OLDER than her. So if you are younger than the sister, you would add to get your sister's age.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help!!! I need this done today!!
Kryger [21]

Answer:

1) distance travelled = 75mi

time taken = 3 hrs.

speed = distance/time

= 75/3 = 25 mi/hr.

now, if time = 1.6 hrs.

Distance = speed x time

= 25 x 1.6 = 40.0 mi

---------------------------------------------------------------------------------------------

2) earning for 8 hrs. of work = $120.

therefore, rate of earning per hr. = 120/8 = $15/hr.

so, earning in 11 hrs. = 15 x 11 = $165


8 0
3 years ago
Help me with this please ASAP
just olya [345]

Answer:

7) 13 in. Because the hypotenuse is the longest length than opposite and adjacent.

8) 12 in. Because it has 90° angle.

9) 12 in

10) 5 in

6 0
3 years ago
I NEED HELP ASAP. PLEASE AND THANK YOU
Andrej [43]

Answer:

1, 2, and 5

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
line j is perpendicular to lines m and n. if the products of the slope of all three lines is -8, what is the slope of line j?
jeka94

Answer:

the slope of line j is -1/8, the slope of lines m and n are both 8.

Explanation step by step:

Suppose j is the slope of line j, m the slope of line m and n the slope of line n. Since:

1. line j is perpendicular of line m, so j*m= -1

2. J is perpendicular of line n, so  j*n=-1

3. m and n and parallel so m=n

As we want to know the slope of j we clear the equations presented to us in order to find it.

(1) m* n* j = -8, since n=m we have  n^{2}* j = -8.

we clear j; n^{2} * j = -8 \\ j =\frac{-8}{n^{2} }

replacing in the equation n*j = -1 we get

n*(-8/n^2) = -1. Thus n = 8. Since j = -1/n = -1/8.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • The cost of 9 scarves is $96.75. What is the unit price?
    8·1 answer
  • In a game, a participant is given three attempts to hit a ball. On each try, she either scores a hit, H, or a miss. M. The game
    12·1 answer
  • Estimates 879 times 8
    15·2 answers
  • A sofa is 900 more than the price of c which system of equation can be used to find price of each piece
    14·1 answer
  • SOMEONE HELP !! Asap! I’ll give brainliest!!
    13·1 answer
  • Rewrite the expression without an exponent or radical.<br><br> 625-1/4
    5·1 answer
  • What is the area of a rectangle if the length is 12 cm and the width is 7 cm?
    7·2 answers
  • Amadou bought snacks for his team's practice. He bought a bag of chips for $1.71 and a 24-pack of juice bottles. The total cost
    12·1 answer
  • Can anyone please help me asap? thanks in advance.
    15·1 answer
  • Taxi Cab Company B: $6.50 per ride and $0.50 per mile
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!