1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
N76 [4]
3 years ago
6

Identify the variables in the expression 4mn + 6m - 3

Mathematics
1 answer:
pychu [463]3 years ago
4 0

Hey there! I'm happy to help!

A variable is a letter or symbol used to represent an unknown number.

We see two letters here: m and n. Therefore, those are the variables.

Have a wonderful day! :D

You might be interested in
Use the formula aequals upper p left parenthesis 1 plus r right parenthesis superscript t to find the rate r at which ​$3000 com
hichkok12 [17]
The answer is 7,323 al you have to do is pay atention
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A stoplight is green for 28 seconds, yellow for 5 seconds, red for 27,seconds. What is probability that the light will not be gr
rjkz [21]
Im sorry i dont understand the question.. Is there another form of the question you can give me?

6 0
3 years ago
A trampolinist steps off from 15 feet above ground to a trampoline 13 feet below. The function h (t) = -16 t 2 + 15, where t rep
kondor19780726 [428]

Answer:

Trampolinist will land on the trampoline after 0.9 seconds.

Step-by-step explanation:

The function h(t) = -16t² + 15 represents the relation between height 'h' above the ground and the time 't' of the trampolinist.

We have to find the time when trampolinist lands on the ground.

That means we have to find the value of 't' when h(t) = 15 - 13 = 2

[Since trampoline is 2 feet above the ground]

When we plug in the value h(t) = 2

2 = -16t² + 15

2 + 16t² = -16t² + 16t² + 15

16t² + 2 = 15

16t² + 2 - 2 = 15 - 2

16t² = 13

\frac{16t^{2}}{16}=\frac{13}{16}

t^{2}=\frac{13}{16}

t = \sqrt{\frac{13}{16}}

t ≈ 0.9 seconds

Therefore, trampolinist will land on the trampoline at 0.9 seconds.

5 0
3 years ago
a surf instructor has an initial fee of $12 and charges $8 per hour for lessons. Write a linear equation that represents the tot
Ray Of Light [21]

y = total cost

x = # of hours

$12 + $8x = y

8 0
3 years ago
7th grade math!
pishuonlain [190]

Answer:

I just learned about this, and if its wrong i am so so sorry

Step-by-step explanation:

a= 120

b= 60

w= 120

x= 120

r= 105

q= 105

p= 105

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suppose you want to solve the equation 2a+b=2a, where a and b are nonzero real numbers. describe the solution.
    8·1 answer
  • Suppose that you have 10 cards. 4 are green and 6 are yellow. The 4 green cards are numbered 1, 2, 3, and 4. The 6 yellow cards
    8·1 answer
  • Oil that costs 22.50/barrel is mixed with oil that costs 35.00/barrel. How many barrels of each oil should be included in 1250 b
    8·1 answer
  • Ten balls numbered from 1 to 10 are placed in a bag.
    6·1 answer
  • A nature center has a fish tank in the shape of a rectangular prism. The tank is 10 feet long, 8 1/4 feet wide, and 6 feet tall.
    7·2 answers
  • What’s is the fractional value of a?
    13·1 answer
  • Solve the following equation for x. Round the answer to the nearest hundredth
    13·1 answer
  • EFGH is translated 6 units to the left and 3 units up.<br><br> What are the coordinates of F'?
    9·2 answers
  • PROBLEM SOLVING The profit P (in millions of dollars) for a shoe manufacturer can be modeled by P= -21x3 + 46x where x
    7·1 answer
  • Greg spent $47.45 on five books. If each book cost the same amount, how much does one book cost?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!