1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalija [7]
3 years ago
11

Meginnis Corporation's relevant range of activity is 3,000 units to 7,000 units. When it produces and sells 5,000 units, its ave

rage costs per unit are as follows: Average Cost per Unit Direct materials $ 5.20 Direct labor $ 3.75 Variable manufacturing overhead $ 1.65 Fixed manufacturing overhead $ 2.60 Fixed selling expense $ 0.50 Fixed administrative expense $ 0.40 Sales commissions $ 1.50 Variable administrative expense $ 0.50 If 6,000 units are produced, the total amount of direct manufacturing cost incurred is closest to
Business
1 answer:
Zanzabum3 years ago
6 0

Answer:

$53,700

Explanation:

Direct manufacturing cost = (Direct material per unit + Direct labor per unit) * Units produced

=($5.20 + $3.75) * 6,000 units

=$8.95 * 6,000

=$53,700

The total amount of direct manufacturing cost incurred is closest to $53,700

You might be interested in
A price floor is set at $1.00, what is the state of the market and amount of
AleksAgata [21]

Answer:

Explanation:

lol no

4 0
3 years ago
The information on the salmon market provided in the previous four questions is no longer relevant. Instead, the next few questi
Delvig [45]

Answer:

huh what you say

Explanation:

5 0
3 years ago
A _____ is a document that outlines specific information about your proposed business, including product, location, and marketin
zhannawk [14.2K]

Answer:

D

Explanation:

5 0
2 years ago
The market for economists in Greenland has recently experienced an increase in the number of economists employed and an increase
gulaghasi [49]

Answer:

The answer is "Option C"

Explanation:

Please find the complete question in the attached file.

Its market to economics remained constant, while the market demand increased because the supply increasing will cause amounts to decline but salaries to rise.  

Its same reverse relationship refers to the market for products and services. As demand rises and supply continues to increase, its greater supply will result in higher balance prices or conversely. It supply-demand rising but dropping until a reasonable price is reached.  

4 0
3 years ago
Horace Company manufactures a professional-grade vacuum cleaner and began operations in 2020. For 2020, Horace budgeted to produ
Paladinen [302]

Answer:

Horace Company

1. 2020 Income Statement using variable costing

Sales revenue                      $7,992,000

Variable Cost of goods sold:

Manufacturing costs            $2,183,000

Marketing cost per unit sold  $851,000

Contribution margin           $4,958,000

Fixed Costs:

Manufacturing costs $1,550,000

Administrative costs   $906,000

Marketing costs        $1,479,000

Total fixed costs =            $3,935,000

Net income =                     $1,023,000

2. 2020 Income Statement using absorption costing:

2. Sales revenue                      $7,992,000

Cost of goods sold:

Variable Manufacturing costs $2,478,000 ($118 * 21,000)

Fixed Manufacturing costs        1,550,000

Total cost of production         $4,028,000

Less Ending Inventory                 479,525

Cost of goods sold                 $3,548,475

Gross profit                            $4,443,525

Period costs:

Variable marketing costs $851,000

Fixed marketing costs     1,479,000

Administrative costs         906,000

Total period costs                $3,236,000

Net income                           $1,207,525

3. The differences that Horace obtains in the operating incomes under variable costing and absorption costing are due to the fixed manufacturing costs that are included in the ending inventory under absorption costing, making the cost of goods sold to be less and resulting in more profits. Under variable costing, the ending inventory does not include the fixed manufacturing costs.  So the cost of goods sold is higher, resulting in reduced profits.

4. A bonus for Horace's supervisors based on gross margin under absorption costing will entice supervisors to produce more and  sell less products so that the fixed costs can be carried forward.  Many products will be left in inventory at the end of the period, which is then carried forward to the following period, thus, enhancing the period's gross profit for maximum bonus for the supervisors.

Modifications that Horace management could make to improve the bonus plan is ensuring that production units do not exceed the budgeted sales units by a large margin and ensuring that ending inventory does not exceed an established limit.  This will entice the supervisors to produce according to market demand.

Explanation:

a) Data and Calculations:

Budgeted production and sales units for 2020 = 25,000

Actual production units for 2020 = 21,000

Actual sales unit for 2020 = 18,500

Ending inventory units for 2020 = 2,500

Selling price per unit = $432

Sales revenue = $7,992,000 ($432 * 18,500)

Variable cost:

Manufacturing cost per unit produced:

Direct materials                        $33

Direct manufacturing labor     $23

Manufacturing Overhead       $62 $118

Marketing cost per unit sold  $46

Total variable costs per unit $164

Fixed cost:

Manufacturing costs $1,550,000

Administrative costs   $906,000

Marketing costs        $1,479,000

Total fixed costs =   $3,935,000

1. 2020 Income Statement using variable costing

Sales revenue                      $7,992,000 ($432 * 18,500)

Variable Cost of goods sold:

Manufacturing costs            $2,183,000 ($118 * 18,500)

Marketing cost per unit sold  $851,000 ($46 * 18,500)

Contribution margin           $4,958,000 ($268 * 18,500)

Fixed Costs:

Manufacturing costs $1,550,000

Administrative costs   $906,000

Marketing costs        $1,479,000

Total fixed costs =            $3,935,000

Net income =                     $1,023,000

2. Sales revenue                      $7,992,000

Cost of goods sold:

Variable Manufacturing costs $2,478,000 ($118 * 21,000)

Fixed Manufacturing costs        1,550,000

Total cost of production         $4,028,000 (per unit = $191.81)

Less Ending Inventory                 479,525 ($191.81 * 2,500)

Cost of goods sold                 $3,548,475

Gross profit                            $4,443,525

Period costs:

Variable marketing costs $851,000

Fixed marketing costs     1,479,000

Administrative costs         906,000

Total period costs                $3,236,000

Net income                           $1,207,525

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Moon lite cafe has a semiannual, 5 percent coupon bond with a current market price of $988.52. the bond has a par value of $1,00
    6·1 answer
  • Business Solutions is expected to pay its first annual dividend of $.84 per share in Year 3. Starting in Year 6, the company pla
    8·1 answer
  • Suppose the supply and demand for a certain textbook are given by ​supply: p equals one fourth q squared comma ​demand: p equals
    12·2 answers
  • A 4-year project has an annual operating cash flow of $49,000. At the beginning of the project, $4,000 in net working capital wa
    11·1 answer
  • Riverbed Company sells goods that cost $320,000 to Ricard Company for $407,000 on January 2, 2020. The sales price includes an i
    6·1 answer
  • This year, the Tastee Partnership reported income before guaranteed payments of $161,500. Stella owns a 40% profits interest and
    9·1 answer
  • Assume real per capita GDP in North Midgar is $8,000 while in South Darlinia it is $2,000. The annual growth rate in North Midga
    10·1 answer
  • Journalize the entries to record the following transactions for Mountain Realty Inc.:
    7·1 answer
  • What is functional structure in organization?​
    9·1 answer
  • A firm is deciding whether or not to complete the building of a new office.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!