The answer is 799 ur welcome
Nick has tennis practice every sixth day = 6
Mark has tennis practice every 4th day = 4
They both had tennis practice on = 31st July
We have to find when will be the next time that they both have practice on the same day?
For this, we will find the LCM of 4 and 6
So, LCM of 4 and 6 is 12.
So, it will be 12 days after 31st July, that they will practice on the same day.
So it is 12th August.
H(x) = x - 5
However, it had a domain of all real numbers such that x does not equal 3, since that would cause you to divide by 0.
Answer: A
Explanation:
First you have to write the model in an equation form.
6x+5=15
Subtract 5 from both sides
6x=10
Divide 6 from both sides
X=10/6
Simplify
X=5/3 or 1.67
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1