1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Illusion [34]
3 years ago
5

A textbook in the college bookstore had an original price of $185.50. Since then the inflation rate has been 4%. Find the curren

t price of the book.
$189.50

$195.40

$192.92

$187.25
Mathematics
2 answers:
lbvjy [14]3 years ago
8 0
So you want to multiply 185.5 by 1.04 to get the 4% inflation. if you do that then you get 192.92
Brrunno [24]3 years ago
7 0
The answer will be 195.40 that's what i got for the answer 
You might be interested in
It was estimated that the United States would need 6200 more veterans in 2012. The percent error was 10%. If the estimate was lo
sdas [7]
30.......ik lol hahshdkslxpazplaz
5 0
3 years ago
What is the simplified form of 4 X ? 3 + 7?
tia_tia [17]

Answer:

4x(10)

Step-by-step explanation:

add 3+7=10

4x is multiplying 3+7=10

4x(10)

6 0
2 years ago
What is the value of y in the equation 2 + y = −3?<br> -1<br> -5<br> 1<br> 5
Thepotemich [5.8K]
To do this subtract 2 from each side of the equation to get y = -5, so the value of y in this is -5. Hope this helps!
7 0
3 years ago
What games do you play ?
kherson [118]
Mario Cart
What about you?
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
If 5 to the power of 4 m =5 to the power of 12, what is the value of m​
skelet666 [1.2K]

Answer:

the answer would be three because when an exponent is on the inside of the parenthesis and one is outside too, then they are multiplied. If it wasn't, then it would be added.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • An artist agrees to paint a landscape painting at $0.30 per square inch. If the painting is 13 inches by 17 inches, how much sho
    11·1 answer
  • In the past, joe got paid $229,390 annually. Since switching to a new career he has been making 10% less. How much does Joe make
    14·2 answers
  • Difference between 4/5 and 6/8
    12·2 answers
  • Round 37.82 to the nearest tenths place.
    8·1 answer
  • Solve this equation using an algebraic method.
    15·1 answer
  • What is the measurement of the third angle of a triangle if the first two angles measure 63 degrees and 87 degrees?
    6·2 answers
  • a bag of marbles has 6 red, 3 green, 4 blue, 1 yellow, and 2 orange marbles in it. what is the probability of pulling out a gree
    12·2 answers
  • A 16 ounce bag of cereal cost $2.88 what is the cost per ounce
    10·1 answer
  • Find the exact value of sinA in simplest radical form.
    15·1 answer
  • -54/87 simplified to a fraction
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!