1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Levart [38]
3 years ago
7

Find the volume of the prism.

Mathematics
1 answer:
Alex_Xolod [135]3 years ago
6 0

Answer:

c. 120 units^3

Step-by-step explanation:

L x W x H = <em>V</em>

3 x 4 / 2 = 6

6 x 20 = 120

You might be interested in
What is the growth factor of the following example? Assume time is measured in the units given.
My name is Ann [436]

Answer:

B. 0.20 per century

Step-by-step explanation:

I calculated it logically

8 0
3 years ago
If you needed to triple a recipe, would the ratio change? Explain.
sveticcg [70]
Yes the ratio would change because it needs 3 times more than the original amount so you would multiply it by 3
7 0
3 years ago
Sa triangle has a base of 35cm and an area of 819 square centimeters. What is the height if the triangle?
snow_lady [41]
Height:   819/35= 23.4    

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
She learns that the fabric she wants to use is $7.99 per yard. Find the total cost of 4 yards of fabric. Justify your answer by
sattari [20]

Answer:

$31.96

Step-by-step explanation: multiply without the decimal, the put it in once multiplied

799 * 4 = 3196

then put in the decimal... 31.96

8 0
4 years ago
Mrs. Swanson gives out only one type of candy for Halloween. The local
xxTIMURxx [149]

Answer:

Cost of  18 pounds candy  = $22.5

Cost of 10 pounds candy = $12.5

Cost of 1 pound of candies  = $1.25

Step-by-step explanation:

6 pounds of butterscotch candies cost  $7.50

⇔ 1 pound of same candy costs \frac{7.50}{6}   =   $1.25

Now, we need to find the cost of 18 pounds of candy:

as, the cost of 6 pounds candy = $7.50

⇔   Cost of 6 x 3 =  18 pounds candy =  $7.50 x  3 = $22.5

Cost of 10 pounds candy =  10 x (Cost of 1 pound candy)

= 10 x ($1.25)  = $12.5

The unit rate for butterscotch candies   = Cost of 1 pound of candies

= $1.25

8 0
3 years ago
Other questions:
  • If Alberto's school is 3 miles due south of his house and 4 miles due west of Jimmy's house, what is the straight line distance
    8·2 answers
  • Find the equation of a line, in slope-intercept form of a line that passes through the point (9, 2) and is perpendicular to the
    12·2 answers
  • Simplify 6r · s · 4rt.
    12·2 answers
  • What will be the price of gas if there is a 27% increase from $2.67 per gallon?​
    8·1 answer
  • Find the circumference and area of a circle with radius 14m
    9·2 answers
  • What is the value of i^n if the remainder of n/4 is 2?
    12·2 answers
  • What is 8^4 x 8^6 simplified?
    10·1 answer
  • Im on a time limit please help i will give brainliest!
    14·1 answer
  • Caroline's car used 16 gallons to travel 544 miles. How far can she travel on 9 gallons?<br> ​
    10·1 answer
  • A truck is bought at the price of $67,000. The price decreases at the rate of .30 every year (t). Which equation matches this ex
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!