1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yan [13]
3 years ago
11

Mary increased the amount of vitamin C she takes each day from 48 mg to 54 mg. By what percentage did Mary increase the amount o

f vitamin C she takes each day?
Mathematics
1 answer:
kari74 [83]3 years ago
5 0
% CHANGE FORMULA:
(New # - Original #) ÷ Original # x 100

=(54mg - 48mg)/48mg * 100
=6/48 * 100
=0.125 * 100
=12.5% increase

Hope this helps! :)
You might be interested in
A group of astronomers observed light coming from a star located a distance of 331,000,000,000,000,000,000,000,000 light-years f
Anika [276]
3.31 times 10 to the 26th power
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find BD???????????????
Trava [24]

See the attached picture:

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
I need help pppppppllssssssssss​
balandron [24]

Answer:

y=x-1

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
The diamond rule says two factors m and n must multiply to get to the top number and add to get to the bottom number what are th
Mkey [24]

Answer:

4 and 7

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
-9 and -7 fahrenheit which is warmer
guapka [62]
-7 degrees fahrenheit is warmer
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Hi! I need help on #12 A, and B! Just kinda confused so if u could explain in a simple way that’d be great!
    7·2 answers
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    14·2 answers
  • How do you solve for y?
    14·1 answer
  • How do you make a histogram?
    6·1 answer
  • (x2yz3)2 how do you solve
    15·1 answer
  • Solve the system of equations<br><br> 5x + 3y = -2<br> 3x + 2y = -1
    8·1 answer
  • Jason paid $15.50 for 3 slices of pizza and 2 burgers. Susan paid $20 for 1 slice of pizza and 4 burgers. Write a system of equa
    12·1 answer
  • Improving the quality of high-value decision making by an executive will save an organization far more money than improving the
    14·1 answer
  • Eric's gas tank is 1/3 full. After he buys 9 gallons of gas it is 5/6 full .How many gallons can Eric's tank hold
    13·1 answer
  • MARKING AS BRAINLIEST!! Starr if given functions are inverse)!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!