1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nignag [31]
2 years ago
14

A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?

Mathematics
2 answers:
s2008m [1.1K]2 years ago
7 0

Answer:

$9.75

Step-by-step explanation:

To get from 4 to a dozen, you have to multiply by 3.

3.25 x 3 = 9.75

maksim [4K]2 years ago
7 0
If a bakery offers $3.25 for 4 muffins you could just multiply 3.25 by 3 to get a total price for 12 muffins (which is a dozen) The answer you get is $9.75.You could also divide 3.25 by 4 to find out the price per muffin (how much one muffin costs) It comes out to $0.8125 per muffin. Then you could multiply 0.8125 by 12 and then you get the price, 9.75. I hope this helped!!
You might be interested in
Find the value of c. 64 32 5c+2 C​
Dmitry [639]

Answer:

c = 6

Step-by-step explanation:

(I'm going to call the unidentified inner angle Henry, 'kay?)

First, we need to find Henry.

64 + Henry = 180

(64 - 64) + Henry = (180 - 64)

Henry = 116

Now to c.

Henry + 32 + 5c + 2 = 180

(116 + 32 + 2) + 5c = 180

(150 - 150) + 5c = (180 - 150)

5c/5 = 30/5

c = 6

5 0
3 years ago
Please help.<br> Algebra.
navik [9.2K]
The answer is C

Explanation: each ride costs $1.25 but they don’t give a number of rides therefore the number of rides is unknown and represents X. 64 was the total value of his money before the rides. With each ride you add -1.25 to 64, which gives diminishing returns for each ride.

Hope this helps !
4 0
3 years ago
Please help me <br> 10 points
Nonamiya [84]

Answer:

  see below

Step-by-step explanation:

The following definitions apply:

  if p, then q . . . . conditional statement

  if q, then p . . . . converse

  if ~p then ~q . . . inverse

  if ~q then ~p . . . contrapositive

You have ...

  p = "it is October 31"

  q = "it is Halloween"

(a) The <em>converse</em> is ...

  If it is Halloween, then it is October 31.

(b) The <em>inverse</em> is ...

  If it is not October 31, then it is not Halloween.

(c) The <em>contrapositive</em> is ...

  if it is not Halloween, then it is not October 31.

4 0
2 years ago
Noa was paid a 25 percent commission for selling a used car. if she was paid 1,631.24, what was the selling price of the car?
forsale [732]

Answer:

The selling price of car = $ 6524.96

Step-by-step explanation:

Let the selling price of car be x.

Noa was paid 25 percent commission for selling a used car.

According to problem,

i.e  25% of selling price  = 1631.24

or 25/100  * x  = 1631.24

or 25x  = 1631.24 * 100

or x = 163124 / 25

or x =6524.96

Hence the selling price of car = $ 6524.96

7 0
3 years ago
A 27-foot pole casts a 25-foot shadow. At the same time, a nearby tower casts a 45-foot shadow. How tall is the tower?
abruzzese [7]

Answer:

The answer to your question is: 48.6 ft

Step-by-step explanation:

See the picture below

Use the Thales's theorem to solve this exercise

                 x / 27 = 45 / 25

                 x = 45(27) / 25

                x = 1215 / 25

                x = 48.6 ft

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 2/3 divided into 4 groups, what fraction represents the answer to this question?
    5·2 answers
  • Number 21 ......................
    15·1 answer
  • your teacher oftentimes ridess a bicycle. one day, he biked 500 meters from his house to his distination for only 500 s. what wa
    12·2 answers
  • What is the area of the composite figure? -70 cm2 -100 cm2 -105 cm2 -130 cm2
    8·2 answers
  • Explain 657 divide by 3 using partial quotient
    15·1 answer
  • A landscaper is designing a flower garden in the shape of a trapezoid. She wants the shorter base to be 3 yards greater than the
    11·2 answers
  • Is -6.175 is an irrational number?
    8·1 answer
  • A statistics professor plans classes so carefully that the lengths of her classes are uniformly distributed between 45.0 and 55.
    14·1 answer
  • I need both Rn !!!! <br> Pls help
    15·1 answer
  • I have a question for special product patterns.<br><br> It is in the attached image.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!