1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nignag [31]
3 years ago
14

A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?

Mathematics
2 answers:
s2008m [1.1K]3 years ago
7 0

Answer:

$9.75

Step-by-step explanation:

To get from 4 to a dozen, you have to multiply by 3.

3.25 x 3 = 9.75

maksim [4K]3 years ago
7 0
If a bakery offers $3.25 for 4 muffins you could just multiply 3.25 by 3 to get a total price for 12 muffins (which is a dozen) The answer you get is $9.75.You could also divide 3.25 by 4 to find out the price per muffin (how much one muffin costs) It comes out to $0.8125 per muffin. Then you could multiply 0.8125 by 12 and then you get the price, 9.75. I hope this helped!!
You might be interested in
To raise money for new uniforms, the band boosters sell t-shirts and hats. The cost and sale price of each item is shown. The bo
Mila [183]
Found the problem:
Item     Cost       Sales Price
T-shirt    6                10
hats       4                  7

Let x = t-shirts, y = hats

6x + 4y = 2,000
10x + 7y = 3,375

4y = 2000 - 6x
y = 2000/4 - 6x/4
y = 500 - 3x/2

10x + 7y = 3,375
10x + 7(500 - 3x/2) = 3,375
10x + 3500 - 21x/2 = 3,375
10x - 10.5x = 3,375 - 3500
-0.5x =  -125
-0.5x / -0.5 = -125/-0.5
x = 250 shirts

They will need 250 shirts.
5 0
3 years ago
1/5+x+2/3=1 PLEASE HELP
schepotkina [342]

Answer:

x=2/15

Step-by-step explanation:

1/5+x+2/3=1

3/15+x+10/15=15/15

13/15+x=15/15

x=2/15

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The value of 6 dimes is what percent of value of a dollar?
vovangra [49]

Answer:

60%

Step-by-step explanation:

Dimes are 10 cents 10 times 6 is 60

A dollar is 100 cents

6 0
3 years ago
P=2W+2L solve for W​
WARRIOR [948]

Answer:

What's the value for P and L?

Step-by-step explanation:

2W = 2L - P

W = (2L - P) / 2

5 0
3 years ago
John needs 2.50. He has 0.75. How much more money does he need
NeTakaya
If John has $0.75 and he needs $2.50, then you will subtract $0.75 from $2.50 to find out how much he needs which is $1.75. Hope I helped! Don't forget to help me with the Brainliest Answer! :D
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The ratio of the prices of Emma's phone to Sophie's phone is 7:8. If Sophie's phone costs $640, how much should the prices of th
    7·2 answers
  • How many terms does the following linear expression have?
    10·1 answer
  • Three times the 1st number plus the 2nd number plus twice the 3rd is 5. If three times the 2nd number is subtracted from the sum
    12·2 answers
  • How can u find the answer to 7 over 5 equals x over 15
    14·1 answer
  • Which function is linear?
    13·1 answer
  • Ssce 2002 Question 2-core maths​
    5·2 answers
  • What is 2.5% of $345,900
    6·1 answer
  • What is the distance between-10 and 17
    15·1 answer
  • Which decimal is equivalent to 25/6 ?
    6·1 answer
  • A.32 B.68 C.42 D.112
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!