<h2>
Answer:</h2>
7
<h2>
Step-by-step explanation:</h2>
4 1/5 ÷ 3/5 = 7
Kate cut 7 pieces of rope.
<h2>#BrainliestAnswer</h2><h2>#CarryOnLearning</h2>
2t+3n=9 2(2)+3n=9
+5t-3n=5 (the 3n cancel out) 4+3n=9
7t=14 3n=5
t=2 n=5/3 or 1.67
Your answer is -3r + 137
thats the answer i think
Just divide the price by the amount bought.
7.96÷5
Which equals 1.592. So round that to 1.59.
The unit price is $1.58 per pound.
Hope I helped!