1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BaLLatris [955]
3 years ago
13

Derman says, "I'm halfway through reading my book.if I read another 84 pages, I'll be two thirds of the way through my book." ho

w many pages are in derman's book?
Mathematics
1 answer:
Licemer1 [7]3 years ago
6 0
I would say 504 basing it off of converting 2/3 into 4/6 and used sets of 84 to each be 1/6
You might be interested in
Write a Let" statement for the unknown, write an equation, and solve the equation. 11. Jane bought a number of records for $7 ea
Advocard [28]

Let n = number of records.

Each record costs $7, so n records cost 7n.

She then spent $3, so the total spent is 3n + 3.

She spent a total of $24, so 3n + 3 must equal 24. That gives us the following equation.

7n + 3 = 24

Subtract 3 from both sides.

7n = 21

Divide both sides by 7.

n = 3

Answer: She bought 3 records.

3 0
3 years ago
Which words in the sentence are the indirect objects?
Ann [662]
A. Gloria because Gloria isn't being showed something shes the one showing something to someone else.
8 0
2 years ago
In inches, what is the perimeter of a rectangle with a width of 4 inches and length of 10 inches?
NARA [144]
The perimeter is the distance around the object so you add 4+10+4+10 to get
28 inches as the perimeter of the rectangle
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the measure of angle 1 measure of angle 1=x measure of angle 2=x-6
irga5000 [103]
Well, ithe measure is 8, or u have to use examples to solve
6 0
3 years ago
100 pts Sam purchased a new car for $17,930. The value of the car depreciated by 19% per year. When he trades the car in after x
erik [133]

Answer: 2500

Step-by-step explanation:

I don’t know if it’s right

4 0
2 years ago
Other questions:
  • How can i solve this factorial? A 6,2- P6- A 5,3 + P5
    15·1 answer
  • PLease help! this is geometry circles stuff
    7·1 answer
  • Mrs. fam bought 4 1/4 pounds of ham for $17. At rate,What is the cost of 1 pound of sliced ham?
    13·1 answer
  • Which mathematical concepts did Euler's legacy include? Check all that apply.
    15·2 answers
  • LOOK AT THE PICTURE
    5·2 answers
  • Need help with question
    8·1 answer
  • Log(2x+5)+10=13 SHOW WORK PLEASE
    13·1 answer
  • CAN SOMEONE HELP ME WITH THIS A 20-foot ladder is leaning against a wall of a house. It is set 16 feet from the base of the wall
    12·2 answers
  • Mrs. Appleton baked 24
    7·2 answers
  • Jaxon must sell at least 49 rolls of wrapping paper to support the robotics club fundraiser. He has already sold 24 rolls of wra
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!