1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nata [24]
3 years ago
5

Please help me! Struggling with Geometry! 45 points (proofs)

Mathematics
1 answer:
Damm [24]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

It’s nothing

You might be interested in
38. Calculate the value of c in the triangle below.
olchik [2.2K]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

a^2 + b^2 = c^2

9^2 + 12^2 = 225

\sqrt{225}  = 15

Hope this helps!!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to simplify 20/10
Andreyy89

In order to get the answer to this question you will have to find the common factor and then divide the numerator and denominator by the common factor to get the answer.

\frac{20}{10}

CF=10

20\div10=2

10\div10=1

\frac{2}{1} =2

= \frac{2}{1} or2

Therefore the answer is "2."

Hope this helps.

4 0
2 years ago
Who can answer this??
Juliette [100K]
The answer is B.

Since it’s a negative x, the line should go down from left to right and cross the origin.
7 0
3 years ago
A hemispherical tank is filled with water and has a diameter of 22 feet. If water
DaniilM [7]
4/3pi*r^3*.5*62.4 = 17861
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Given the following information, determine if one of the brands is a better buy. Brand A: 14 ounces for $44. 66 Brand B: 20 ounc
maksim [4K]

Division is one of the basic mathematical operations. The cost of Brand A and B is the same.

<h3>What is division?</h3>

The division is one of the most basic arithmetic operations. It is used to find the number of times a number is been added to itself.

Given to us

Brand A: 14 ounces for $44.66

Brand B: 20 ounces for $63.80

To compare the two brands we will find the cost of one ounce for each brand.

For Brand A,

The cost of 14 ounces is $44.66, therefore,

\text{Cost of one ounce} = \dfrac{\$44.66}{14}\\\\\text{Cost of one ounce} = \$3.19

For Brand B,

The cost of 20 ounces is $63.80, therefore,

\text{Cost of one ounce} = \dfrac{\$63.80}{20}\\\\\text{Cost of one ounce} = \$3.19

From the above two values, we can conclude that the cost of Brand A and B is the same.

Learn more about Division:

brainly.com/question/369266

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the mean of 4,8,8,9,11
    6·2 answers
  • In the following diagram, m||n. State all the angles that are equal in measure to angle 1 and state why.
    7·1 answer
  • Marisa says 302×6=192 explain why Marisa's answer is not reasonable
    10·1 answer
  • The product of a number and 7 is not less than 21
    12·1 answer
  • I tried x=44 and i still don’t understand even with the lesson, what does x equal?
    6·1 answer
  • Plsss school is done hurt plsss answer really quick
    9·1 answer
  • Which types of polygons are the faces of a octahedron
    10·2 answers
  • What value or values of x satisfy 2|x + 5.3| = 4.2?
    13·1 answer
  • I need help with this please
    8·1 answer
  • If 20 kids were on abus ad 5got off to finger there holes how many kids are on the bus now
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!