1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka-Z-Leto [24]
2 years ago
14

Megan took a cab ride and was charged a fare of $1.50 per mile and an additional charge of $5 for her luggage. If Megan traveled

x miles, which expression gives her total fare?
Mathematics
1 answer:
____ [38]2 years ago
7 0
For example let's say Megan has to pay the cab driver $50. Here's the equation 50=1.50x + 5 First you want to get x by itself on one side. So subtract 5 on both sides 50=1.50x + 5 -5 -5 --------------------------- 45=1.50x Now that you have x on one side; however, you want to divide to get the answer. 45=1.50x ----------------------- 1.50 x = 30 So if Megan pay $50 that mean she rode 30 miles ~by the way I'm sorry if you are looking at the answers and it isn't in the right place, I'm answering this on a tablet~
You might be interested in
He daily milk production of guernsey cows is approximately normally distributed with a mean of 35 kg/day and a standard deviatio
soldier1979 [14.2K]

Answer:

25.1 kg

Step-by-step explanation:

A suitable probability calculator can tell you the 5th percentile of this distribution.

7 0
3 years ago
What transformation is used to transform b into figure C?
givi [52]
On order to change B to C, you have to bring B 3 units to the right and then 4 units down.
8 0
3 years ago
You play a gambling game with a friend in which you roll a die. if a 1 or 2 comes up, you win $9. how much should you lose on an
EleoNora [17]
To make it a fair game you should lose $4.5
3 0
3 years ago
A pack of 5 book costs $18.75. A pack of 3 books $12.75. Which pack has the the lowest cost per books (hint - find the unit rate
vredina [299]
18.75÷5=3.75
12.75÷3=4.2
The pack of 5 books has the lower cost per book
4 0
2 years ago
Corey spent 18 minutes coloring. She spent 6 times as many minutes reading
ruslelena [56]

Answer:

18 x 6 =108. she spent 108 minutes reading.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Jasmine wants to use her savings of $1128 to buy video games and music CDs. The total price of the music CDs she bought was $72.
    9·1 answer
  • A spreadsheet has eighteen rows and fifteen columns paul shades every fifth cell how many cells are shaded
    5·1 answer
  • Which of the following is an example of perpendicular line segments?
    5·1 answer
  • How many acres are in a rectangular field that measures 2310 ft by 535 ft?
    11·1 answer
  • What is the relationship between the two constants of proportionality?
    5·1 answer
  • points P and Q lie 240 m apart in line with and on opposite sides of a communications tower. the angles of elevation to the top
    15·1 answer
  • I really need help :( I would really appreciate it:)
    15·1 answer
  • Heyyyy I really need help with dis. If u can please answer and explain
    14·2 answers
  • Please simplify this it would help a lot
    14·2 answers
  • It is a fact that if a whale has exactly one nostril (also called a blowhole), then that whale has teeth. A second fact: some wh
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!