1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PilotLPTM [1.2K]
4 years ago
11

A shape with 5 sided.two sides are each 5 inches long. two sides are 4 inches long .the perimeter of the shape is 27 inches.what

is the length of the fifth side
Mathematics
1 answer:
ira [324]4 years ago
7 0
To find<span> the </span>perimeter<span> of a </span>polygon<span>, take the sum of the length of each side. The formula for </span>perimeter<span> of a rectangle is: . To </span>find<span> the </span>perimeter<span> of a regular </span>polygon<span>, multiply the number of sides by the length of one side.</span>
You might be interested in
CORRECT ANSWER WILL GET BRAINEST (50 points)
Katarina [22]

Answer:

Pedro had 1,479 base hits and Ricky had 1,200 base hits :)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What's the answer to this question ?
Korvikt [17]
I think the answer is B
4 0
4 years ago
F(6) if f(x)=4x what's the answer?<br>a.24<br>b.10<br>c.16<br>or is it d.2​
Pavlova-9 [17]

Answer:

Hi! The answer to your question is A. 24

Step-by-step explanation:

☆*: .。..。.:*☆☆*: .。..。.:*☆☆*: .。..。.:*☆☆*: .。..。.:*☆

☆Brainliest is greatly appreciated!☆

Hope this helps!!!

- Brooklynn Deka

3 0
3 years ago
Need help with linear approximation
Dmitrij [34]
Consider a function f(x), the linear approximation L(x) of f(x) is given by

L(x)=f(a)+(x-a)f'(a)

Given the quantity: \frac{1}{203}

We approximate the quantity using the function f(x)= \frac{1}{x}, where x = 203.

We choose a = 200, thus the linear approximation is given as follows:

L(203)=f(200)+(203-200)f'(200) \\  \\ = \frac{1}{200} - \frac{3}{200^2} = \frac{200-3}{200^2} = \frac{197}{40,000} =0.004925
5 0
3 years ago
What is -1 3/5 ÷ -2/3?​
elena55 [62]

Answer:

0.26666666666

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mitchell went into the candy store to buy some bubble gum. The gum costs $1.52 and has 8 pieces. What is the unit rate for a pie
    12·2 answers
  • I need some help with this one question
    8·1 answer
  • PLZ HELP SOON
    13·1 answer
  • {1, 4, 9, 4, 10, 8, 42}
    7·1 answer
  • AnSwER tHIs ssssssssssss
    11·1 answer
  • What is the range of g
    6·1 answer
  • 2.) Tres angulos son suplementarios. Dos de ellos miden 56 y 54 grados. ¿Cuanto mide el tercer angulo? 1 point O 90° O 70° O 110
    7·1 answer
  • The sum of two numbers is 18 and their difference is 4 what are the two numbers?
    8·1 answer
  • The length of a rectangle is four times its width.
    5·1 answer
  • The cost of renting a car is $46/week plus $0.25/mile traveled during that week. An equation to represent the cost would be y=46
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!