1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lapo4ka [179]
2 years ago
6

If you decide to study 4 hours more a week during your junior year (32 weeks) with the expectation of getting $2,000 scholarship

to college how much is your study time worth per hour
Mathematics
1 answer:
aliina [53]2 years ago
8 0

Answer: You will get $2,000 for 128 hour, or 2,000/128 = $15.625 per hour study time.

Step-by-step explanation:

We will give the solution of the following problem:

"If you decided to study for four hours a week during your junior year (32 weeks) with the expectation of getting a $2,000 scholarship to college, how much is your study time worth per hour?"

In 32 weeks you will have total of 4*32 = 128 study hours.

You will get $2,000 for 128 hour, or 2,000/128 = $15.625 per hour study time.

You might be interested in
What is 54/72 in simplest form?
KonstantinChe [14]
The answer is 3/4. You divide both numbers (54 and 72) by 18 and you get 3/4. Hope it helps!
5 0
3 years ago
Brianna bought snacks for her team's practice. She bought a bag of oranges for $2.72 and a 20-pack of juice bottles. The total c
posledela

Answer:

each bottle was $2.12 :P

Step-by-step explanation:

➼start by making an equation to find the price of the juice pack, in this case x would be the price of the juice pack because its unknown, the juice pack price(x) added to the price of the oranges(2.72) and equal the total(45.12), the before tax part is not needed info

2.72 + x = 45.12

➼now our aim to get x alone to find out its worth so we will have to do the opposite and subtract 2.72 from everything, since its positive

2.72-2.72=0 crosses out

45.12-2.72=42.4

➼which gets us x = 42.4 so one 20 pack is 42.40 dollars but we arent done yet, to find out the price of EACH bottle we must divide 42.4 by 20!

42.4/20=2.12

➼so to sum it up, each bottle is $2.12 :)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
6 is 25% of what number?
Vsevolod [243]
24 cause 25% is basically 1/4 so its 4 times 6 so its 24
4 0
3 years ago
Find the quotient if the sum of 3/5 and 7/10 is divided by the difference between 7/12 and 3/10
Serggg [28]

3/5 + 7/10 / 7/12 - 3/10

13/10 / (35/60 - 18/60=)17/60

10/13 x 60/17 = 78/17 = 4 10/17

8 0
3 years ago
What will the graph look like for a system of equations that has no solution?
lyudmila [28]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

The solution to a systems of equations is the intersection point of the lines. If no solution is possible then their is no intersection point. The lines must be parallel.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Need help with both of these
    14·2 answers
  • How do you find the x intercepts of 3x^(5/3) - 4x^(7/3)
    6·2 answers
  • The cherries and grapes are in bags of 10. Ben gives Emma some of the bags. What math questions could Ben ask about the bags of
    8·1 answer
  • Point Z (-5,-6) was translated to Z (-8,4 )
    15·1 answer
  • How do you Expand log Equations? Help Me . ASAP
    14·1 answer
  • What is the difference in solving functions when giving the following information: f(x)=2 and f(2)
    11·1 answer
  • Which of the following graphs represents the equation below?
    6·1 answer
  • A loaf of bread costs $0.90. Each loaf has 15 slices. How much does each slice of bread cost?
    15·2 answers
  • What is the value of x in the simplest radical form?
    6·1 answer
  • The cost, C. of producing coolers, x, is modeled by the equation C = 0.005x2 - 0.3x + 17. How many coolers are
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!