1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex787 [66]
3 years ago
14

Anyone that can help?

Mathematics
1 answer:
Sergio [31]3 years ago
5 0

Answer:

x = 4

Step-by-step explanation:

SU is midsegment of ΔTVW, SU // WV    TS = SW      TW = 2 TS

ΔTSU similar to ΔTWV

SU / VW = TS / TW

(x - 2) / x = 1 / 2

x = 2 ( x - 2)

x = 2x - 4

x = 4

You might be interested in
3, 5, 9, 15, 23, ___<br> whats the next number
swat32
The number/answer to this question is 33 because it is in pattern 3+2=5. 5+4=9. 9+6=15. 15+8=23. 23+10=33
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
An 8-oz bottle of hair spray costs $4.46. Find the unit price in cents per ounce
vagabundo [1.1K]

Answer:

55.75 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the number of ounces

We want cents per ounce so change dollars to cents

446 / 8

55.75 cents per ounce

4 0
2 years ago
A charter airline finds that on its Saturday flights from Philadelphia to London all 160 seats will be sold if the ticket price
Bas_tet [7]

Missing part of the question is;

Find a formula for the number of seats sold if the ticket price is P dollars.

Answer:

(680 - P)/3

Step-by-step explanation:

A) Let x be equal to the number of seats and hence we can conclude that (160 - x) is equal to the number of seats after the increase in price.

Similarly, the increase in ticket price would be equal to (P - 200)

Due to the fact that for every $3 increase, the number of seats decrease by 1, the equation that links the change in the number of seats to the change in ticket price is;

P - 200 = 3(160 - x)

P = 3(160 - x) + 200

Making x the subject;

P = 480 - 3x + 200

P = 680 - 3x

3x = 680 - P

x = (680 - P)/3

7 0
2 years ago
PLEASE HELP ME THIS IS DUE SOON!!!!!!
Ulleksa [173]

Answer:

option 2: stretch, right 1, up 3

Step-by-step explanation: hope this helps!

3 0
2 years ago
I need help, please!!
lord [1]
T(d)= 2(d-1) + 30

T(6)= 2(6-1) + 30
= 40 mins
5 0
3 years ago
Other questions:
  • 2) Peter wants to buy a duplex with a purchase price of $227,000. Peter can afford a 10% down payment. Peter earns $2,249 a mont
    7·1 answer
  • Suppose lbs of coffee beans are required to produce 2 lbs of​ Farmer's coffee. How many lbs of coffee beans are required to prod
    8·1 answer
  • Find the difference.... 23/4-12/4
    8·2 answers
  • Need help please. I suck at math and these two are hard
    13·1 answer
  • When the demand curve shifts to the right, what does it mean?
    13·1 answer
  • ASAP NEED HELP!!!!
    9·2 answers
  • The basic ratio of blue to red for paint is 4:7. How many quarts of blue paint should be mixed with 21 quarts of red paint to ge
    5·1 answer
  • The points A, B and C in 3D space are such that:
    9·1 answer
  • Can someone tell me the answer please I’m marking brainlist
    13·2 answers
  • Find the solution set of the inequality <br><br> 4x-1&lt;11
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!