1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maxonik [38]
3 years ago
12

Marco has 1 3/4 pounds of potato salad. How many 1/8 pound servings can he make?

Mathematics
1 answer:
emmasim [6.3K]3 years ago
7 0
You can subtract 1 3/4 and 1/8.

You might be interested in
(a) area of the shaded region<br>and<br>(b) perimeter of the shaded region
Anika [276]
A=24.56
Work circle= 3.14 times 4 Sq/4= 12.56
Trapezoid= 1/2 (4)(2+4)

B.16.75
OR 12.28+ Sq rt of 20
5 0
3 years ago
Which is more, 6 miles or 31,678 feet ?
Irina18 [472]
6 miles as 31678 feet is 5 miles
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression represents "the product of a and b decreased by 9"?
shutvik [7]

Answer:

ab-9

Step-by-step explanation:

the product of a and b: a*b

decreased by 9: -9

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
On which day was the temperature farthest from 0 fahrenheit?
german

Answer: hmmm search it up

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help 8th grade adv math
grigory [225]

Answer:

6, -6

Step-by-step explanation:

The 2nd roots of 36 are 6 and -6 since

6^2 = 36

and

(-6)^2 = 36

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is a decimal as a eighth note
    7·1 answer
  • Za and Zb are complementary angles. Za measures 78º.<br> What is the measure of Zb?
    11·2 answers
  • Suppose you are repeating a classic study of starfish and their impact on the ecosystems of tide pools. Using historic data coll
    12·1 answer
  • Wait please help I’m so confused
    7·1 answer
  • Two towns that are 31.5 km apart are 3 cm apart on a map. What is the scale of the map?
    15·1 answer
  • 68x57 <br><br> answer and explanation please.
    8·2 answers
  • 5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • Tell whether the triangle with the given side lengths is a right triangle. Y/N question
    5·1 answer
  • Achary is buying 4 tires for his car. The table shows the prices and the advertised sales for the same type of tire at 4 tire st
    12·2 answers
  • Determine the area of the following shapes.<br> a. 144 in<br> b. 154 in<br> c. 164 in
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!