1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
insens350 [35]
3 years ago
15

A 7/16-inch bolt is used in a machine. Whatis te length of the bolt written as a decimal

Mathematics
1 answer:
drek231 [11]3 years ago
7 0
\frac{7}{16}= \frac{7}{16}* \frac{625}{625} = \frac{4375}{10000}=0.4375
You might be interested in
A tram travels at 10 km/hr for 2 hours and then at 13 km/hr for 1 hour. Find its average speed
s344n2d4d5 [400]
33km total / 3 hours total = 11 km/hr average
6 0
3 years ago
Can Someone please help me with this I don't know it?!?! I have a test on Friday!!! Thank You!
aleksklad [387]

Answer: a = 3.5

Step-by-step explanation:

14=4a

divide both sides by 4

14/4 = 3.5

4a/4 =1a or a

so a= 3.5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
12 is 30% of what number?
Sladkaya [172]

Answer is provided in the image attached.

4 0
2 years ago
A grocery store is selling 90 fl. oz of detergent for $6.99. To the nearest cent, what is the unit price?
Ganezh [65]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

6.99 - 6 = 0.99

8 - 6.99 = 1.01

1.01>0.99

So it's A

Brainliest???

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A shipping company is designing new cardboard packages to sell to customers. The options are a rectangular prism box a or a tria
madam [21]

Answer:

Box b

Step-by-step explanation:

Just did the quiz!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Electromagnetic waves do not require a medium, but can travel through one.
    10·1 answer
  • a dining room table and chairs are priced at $869. Mrs. Brown has a coupon for $75 off the original price. If the tax on the sal
    5·2 answers
  • Find the equation of a line, in slope-intercept form of a line that passes through the point (9, 2) and is perpendicular to the
    12·2 answers
  • True or false? Thanks
    12·1 answer
  • What is the value of x?
    12·1 answer
  • for competition,the cheerleading team,is preparing a dance routine that must last 4 minutes,with a variation of +- 5 seconds. fi
    7·1 answer
  • 6 (x + 2) = 4 (x − 5) pleaze help
    15·2 answers
  • H(x) = x2 + 3x – 2; 12 - h(7)10​
    6·1 answer
  • All you need is in the photo ​
    11·1 answer
  • Please help asap i just need the relationship and measure of x
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!