1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anni [7]
3 years ago
14

A grocery store is selling 90 fl. oz of detergent for $6.99. To the nearest cent, what is the unit price?

Mathematics
2 answers:
quester [9]3 years ago
8 0
I think “A” is the answer
Ganezh [65]3 years ago
5 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

6.99 - 6 = 0.99

8 - 6.99 = 1.01

1.01>0.99

So it's A

Brainliest???

You might be interested in
A baseball team’s roster consists of 25 players with 13 position players and the rest being pitchers. The team’s batting order f
Dvinal [7]

Answer: C is not correct i just took the test and it was wrong.



Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for t: t ÷ 5 = 8
DIA [1.3K]

Answer:

Step-by-step explanation:

Equation is t÷5=8

first you multiply 5 on each to cancel it out

t÷5*5=8*5

solve to get

t=40

8 0
3 years ago
Translate the sentence into an inequality. Ten times the sum of a number and 21 is at most 16. Use the variable y for the unknow
irga5000 [103]

Answer:

10y+ 21 ≥ 16

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Please simplfy 7x + 6 + 3x – 2 – 5x
nikitadnepr [17]

Answer:

5x+4

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
maria began the school year with $200 in her school lunch account .The amount of money in the account has decreased linearly aft
Natasha2012 [34]

Answer:

each mount she spins 15$

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Help plz <br> How do you solve
    14·1 answer
  • ALGEBRA 1 , EXPERTS/ACE/TRUSTED HELPERS HELP PLZ
    15·1 answer
  • Sarah Meeham blends coffee for Tasti-Delight. She needs to prepare 120 pounds of blended coffee beans selling for $5.17 per poun
    7·1 answer
  • Marie is bringing bagels and cream cheese to school as a birthday snack for her class. The cost of b bagels and c packages of cr
    5·2 answers
  • A | 5 - 3 |<br> B | 3 - 5 |<br> C 5 - 3<br> D 3 -5<br><br> PLEASEE HELP THANK YOU!!!
    6·1 answer
  • Here are the noon temperatures (in degrees Celsius) in a particular Canadian city on Thanksgiving Day for the 10 years from 2002
    14·1 answer
  • In the diagram below of right triangle ACB, altitude CD is drawn to hypotenuse AB.
    11·1 answer
  • I need my password to login
    15·2 answers
  • (x + 1)(x - 1)<br> I dont understand this could any1 help me
    8·2 answers
  • For this question choose as many answers as are correct. if the earth reversed its direction of spin
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!