1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gemiola [76]
3 years ago
9

(7i)(-4i) a. -28i b. 28 c. -28 d. -32i

Mathematics
1 answer:
levacccp [35]3 years ago
6 0

Hey!

Explanation:

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

First, remove parenthesis.

7i4i

Secondly, multiple by the numbers.

7*4=28

-28ii

Third, apply exponents rule.

-28i^2

i^2=-1

-28(-1)

Finally, refine.

=28\\

<u><em>Answer⇒⇒⇒⇒28</em></u>

Hope this helps!

Thank you for posting your question at here on Brainly.

Have a great day!

-Charlie

You might be interested in
Simplify 16m6-15mn+m6+17mn​
tia_tia [17]

Answer:

17m^6 + 2mn

Step-by-step explanation:

16m^6 -15mn +m^6 + 17mn

Combine like terms, rewrite the equation and perform the operations between the coefficients,

16m^6 +m^6 -15mn+17mn

17m^6 + 2mn

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Allie weighs 8 pounds less than her twin sister Lorrie. Allie weighs 124 pounds. How much does Lorrie weigh?
Andrej [43]
132 pounds ....................
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP WILL MARK AS BRAINLIEST!!! AS SOON AS POSSIBLE (I ONLY HAVE LIKE 10 MINITES LEFT)
NemiM [27]

8765

Step-by-step explanation

its 9  i took a test  and it was the answer

6 0
3 years ago
PLZ HELP! WILL MARK THE BRAINIEST!!!!!!!
zzz [600]
The answer is C. What I did what plug in numbers for M, N, P, R, S, and T. I got C doesn't work!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me<br>this is confusing​
Mandarinka [93]

Answer:

divide 5/9 from 10/21 first then divide it again by 6/7

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Jessica went shopping and bought a pair of jeans that were on sale for 25% off the original price of $23.98. A 6% tax was also a
    5·1 answer
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
    14·2 answers
  • Please answer this multiple choice question CORRECTLY for 30 points and brainliest!!
    5·1 answer
  • Give the values of a, b, and c needed to write the equation's standard form. (5 + x)(5 - x) = 7
    7·1 answer
  • At a sale, dresses were sold for $22 each. This price was 55% of a dress's original price. How much did a dress originally cost?
    5·2 answers
  • 8. A rectangle's sides are measured to be 6.2 cm and 9.3 cm. What is the
    13·1 answer
  • What is x/2=12? I need it for my homework thank you
    14·1 answer
  • Factor the following question x^{2} -9x-36
    5·1 answer
  • Which expression is equivalent to 2(3w)?
    9·1 answer
  • If point d is placed on AC, how will the measure of DAB relate to the measure of CAB?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!