1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maslowich
3 years ago
5

The price of an article with 13% VAT is Rs. 2,034. What is

Mathematics
2 answers:
ivanzaharov [21]3 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

Hey there!

Given;

Vat%= 13%

Price after 13% vat = Rs. 2034

Price without vat = x

Then,

Price with vat= price with out vat + vat% of price with vat.

2034 = x +  \frac{13}{100} \timesx

2034 = \frac{100x + 13x}{100}

2034 \times 100 = 113x

x =  \frac{2034 \times 100}{113}

x = Rs.1800.

Therefore, the price without vat is Rs.1800.

<em><u>Hope</u></em><em><u> </u></em><em><u>it helps</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em>

Jobisdone [24]3 years ago
6 0

Step-by-step explanation:

this will may be helpful for you.

You might be interested in
At the beginning of the month, Sheryl had a balance of $120 in her checking account. She then made a purchase for $80, using her
Rama09 [41]
$80

add what you took out
3 0
2 years ago
Your revenue is $32,456. Your gross margin is $23,487. Your operating expenses are $8,123. Your profit is: a) $8,969 b) $24,333
serg [7]
Your answer will be C
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
M_VSR =<br> Help meeeeeeeee
Nata [24]

Answer:

80 degrees

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Which 2 statements are true
Inessa [10]

Answer:

B

Good luck in Geometry my guy!

6 0
3 years ago
Which expression is equivalent to (xy2x−3y)4?
lianna [129]

Answer:

4x2y2−12y

Step-by-step explanation:

Write the problem as a mathematical expression. ( x y 2 x − 3 y ) ⋅ 4 Multiply x by x by adding the exponents. ( x 2 y 2 − 3 y ) ⋅ 4 Simplify by multiplying through.  4 ⋅ ( x 2 y 2 ) − 12 y Remove parentheses. 4 x 2 y 2 − 12 y

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Which expression can be evaluated to find the area of this figure
    7·1 answer
  • Plz help answer if you know!
    5·2 answers
  • Which two integers have a difference of 24 and a quotient of -7?
    13·1 answer
  • Which answer is probably the best guide to the condition of a house?
    15·1 answer
  • The cost of having a package delivered has a base fee of $10.80. Every pound over 5 lbs cost an additional $0.41 per pound. Writ
    10·2 answers
  • What is the unit rate for 108 diapers for 25.18 dollars
    13·1 answer
  • PLEASEEE HELPPP ME PLSSSSS
    13·2 answers
  • Pls help will give Brainlyist
    9·1 answer
  • A and b are positive integers and a-b=2 ... Evaluate the following:
    15·1 answer
  • Write the logarithmic expression as single logarithmic with coefficient 1, and simplify as much as possible. Assume that all var
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!