1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Savatey [412]
2 years ago
13

4. Castles and Coasters charges $12 to get

Mathematics
1 answer:
Vlad1618 [11]2 years ago
5 0

20+x = 12+2x is the answer and x=8

You might be interested in
Find the circumference of a circle with a radius of 2.4 m
bagirrra123 [75]

Answer:

15.07964

..................

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help pls i fell asleep in my bed I NEED TO DO THIS TEST
Stolb23 [73]

Answer:

exponent i think.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Rita makes and sells necklaces. The materials to make each necklace cost $2.75. Last week she made 8 necklaces and wants to make
Lisa [10]

9514 1404 393

Answer:

  The equation should be 8 (x minus 2.75) = 78, and she needs to sell each necklace for $12.50.

Step-by-step explanation:

The contribution margin of each necklace is the difference between its selling price (x) and its cost (2.75). Then the total profit from 8 necklaces would be ...

  8(x -2.75)

If Rita wants that profit to be $78, then she needs to solve the equation ...

  8(x -2.75) = 78 . . . . correct equation

The solution is ...

  x -2.75 = 9.75 . . . . divide by 8

  x = 12.50 . . . . . . . . add 2.75

She needs to sell each necklace for $12.50.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
System of equation x 3y=9 y=x-1
olga2289 [7]
<span>x + 3y = 9
-x + y = -1
X = 3
Y = 2

</span>
8 0
3 years ago
On discovering that her family had a 70% risk of heart attack, Erin took a treadmill test to check her own potential of having a
Wittaler [7]
The answer i think is D
7 0
1 year ago
Other questions:
  • 3 times the square of a non zero number is equal to 12 times the number. what is the number?
    10·1 answer
  • Answer it to the BEST of your ability or not at all
    10·2 answers
  • Traveling at 65 miles per hour, approximately how long will it take for Marcus to drive 310 miles
    6·2 answers
  • Use the communitve property to find the unknown number in the equation 35×70 =m×35
    6·2 answers
  • light travels 5.88 trillion miles in one year how far will it travel in one month... how do I do this someone plz help me
    7·2 answers
  • What's the Answer? Provide steps please​
    11·2 answers
  • What value in Vertex Form moves the graph up?
    6·1 answer
  • Write the inequality that goes with the graph shown.
    7·1 answer
  • 17.Which of the following is the equation of a line parallel to y-axis?
    13·1 answer
  • Unit rate for $67.92 for 4 gallons
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!