1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scoundrel [369]
2 years ago
10

4) Crystal wants to buy the newest iPhone XS Max that costs $1200.

Mathematics
1 answer:
irina1246 [14]2 years ago
4 0

Answer:

8.75%

Step-by-step explanation:

If she pays $135 eight times then she pays a total of 135 x 8 = $1080.

She had a down payment of $225, so that added on becomes $1305.

1305/1200 is 1.0875, which is an increase of 0.0875 over the original.

0.0875 x 100 = 8.75% increase.

You might be interested in
Find the area of a parallelogram if a base and corresponding altitude have the indicated lengths. Base 1 1/2 feet, altitude 6 in
Butoxors [25]
Area of a parallelogram = A =base*height

so in this case is just (1½)(6).

first off let's convert the mixed fraction to "improper",

\bf \stackrel{mixed}{1\frac{1}{2}}\implies \cfrac{1\cdot 2+1}{2}\implies \stackrel{improper}{\cfrac{3}{2}}
\\\\\\
\cfrac{3}{2}\cdot 6\implies \cfrac{18}{2}\implies 9
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone solve this?
RoseWind [281]
I can the company sold 3,00 units in 2008, and 5,00 in 2012
3 0
2 years ago
Help me plsss....
eimsori [14]

Answer:

If it took the motorcycle 2 hours to cover 20km, then the average speed is 10km per hour.

Speed is equal to distance over time. So 20km divided by 2 hours is 10 km per hour.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help help please please
gregori [183]

Answer:

c=√74

Step-by-step explanation:

h=c

p=5

b=7

Using pythogorean theorem,

h^2=p^2+b^2

c=√(7^2+5^2)

c=√(49+25)

c=√74

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to 3x/x+1 divided by x + 1?
kiruha [24]
I hope this helps you.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    5·2 answers
  • Relationships among people are
    15·1 answer
  • Grain is stored in cylindrical structures called silos. Which is the best estimate for the volume of a silo with a diameter of 1
    7·1 answer
  • Need help right now!!!!!!
    11·2 answers
  • What is the expanded form of the decimal 8542.53? A) (8 x 100) + (5 x 10) + (4 x 1) + (2 x 1 10 ) B) (8 x 1000) + (4 x 10) + (2
    7·2 answers
  • The Dunkin family budgets 6 1/2% of their annual net income of $39,000 for clothes. How much annually do they budget for clothes
    5·1 answer
  • A local pizzeria sold 70 pizzas yesterday. (a) The owner offers the employees a bonus if the number of pizzas sold increases by
    5·2 answers
  • Question 19 of 30
    12·2 answers
  • A family has two cars. The first car gets 25 miles per gallon and the second car gets 15 miles per gallon. In a week the two car
    13·1 answer
  • Please help me fast!!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!