1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kifflom [539]
2 years ago
10

A recycling center pays 25 cents per aluminum can recycled at its facility. If Tracy recycles 5 aluminum cans there, how many do

llars will she earn? Express your answer as a decimal.
Mathematics
1 answer:
USPshnik [31]2 years ago
3 0
If Tracy recycles 5 and each is 25 cents

5 times 0.25 equals 1.25

She would get$1.25 for recycling 5 cans
You might be interested in
Larry reads that 1 out of 4 eggs contains salmonella bacteria, so he never uses more than 3 eggs in cooking. If eggs do or don't
aleksley [76]

Answer:

57.8125% or approx. 57.8%

Step-by-step explanation:

There is a 1/4, or 25%, or 0.25 chance that an egg has salmonella.

Thus, there is a 75%, or 0.75 chance that an egg DOESN'T contain salmonella.

Let's find the probability that all 3 of Larry's eggs are free from salmonella. Larry would have to hit that 75% chance 3 times in a row. The chance of that happening is:

0.75 * 0.75 * 0.75 = 0.75^3 = 0.421875

From this, we can deduce that if there is a 0.421875 (42.1875%) chance that all eggs are safe to eat, there must be a...

1 - 0.421875 = 0.578125

...0.578125 (57.8125%) chance that 1 or more of Larry's eggs do have salmonella.

Answer: approx. 57.8% or 57.8125%

7 0
3 years ago
Julie works in chicago and has to pay $14 per day on tolls and $76 a day for gas. If she makes $19 an hour how many hours must s
enot [183]

Answer:

19 hours.

Step-by-step explanation:

T = -14 -76 + 19h

The -14 is the cost for tolls, and the -76 is the cost for gas. The 19h is the amount she'll get per hour if she makes $19/hour. And T is the total profit

We want to solve for h if T = 260

260 = -14 -76 + 19h

+14      +14

274 = -76 +19h

+76    +76

350 = 19h

/19      /19

18.42 = h

She must work 19 hours.

Hope this helps!

5 0
3 years ago
6x+9+2x<br> What is the answer
slavikrds [6]

Answer:

6x+9+2x

Step-by-step explanation:

8x+9

hope it helps uh

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Otto used 5.5 cups of whole wheat flour and x cups of white flour in the recipe. What is the equation that can
timurjin [86]

This situation of the recipe can be represented as y=x+5.5 and it is expected that x is ≥ 0 and y is ≥ 5.5.

<h3>What is the equation for this situation?</h3>

It is known the total amount of flour (y) is equivalent to the total amount of whole wheat flour (5.5) added to the total white flour (x). Therefore, the equation is:

y = x + 5.5

The possible values are

x = It is expected x is equalthan 0 or greater to it since the minimum amount of white flour that can be added is 0.

y = It is expected y is equal than 5.5 or greater to it since even if no

white flour is added the minimum total is 5.5.

Learn more about equation in:

brainly.com/question/10413253

#SPJ1

4 0
1 year ago
Please help meeeee
miskamm [114]

Answer:

the graph has opposite x intercepts of b and -b. the graph has y intercepts at –b². the graph of the function symmetrical about the y-axis.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Geometry-Conditional Probability Questions!!!
    9·1 answer
  • Can u help me with this question
    8·1 answer
  • What is the square root of 64? I don't understand.<br> Will give brainliest
    6·2 answers
  • In how many different ways can 6 people line up in a luncjlh line
    14·1 answer
  • Someone help with these 2 please
    14·1 answer
  • Corinne bought 5 bags of chips and 4 jars of dipping sauce for $21.82. At the same prices, Ginger bought 4 bags of chips and 3 j
    13·1 answer
  • 30 is 6 multiplied by a number Y as a equation
    5·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs $31.74. What is the unit price of the pairs of gloves?
    15·2 answers
  • Please help me <br> Will give you brainly
    6·2 answers
  • Select all of the categories of numbers which contain the number negative 3
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!