1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivanzaharov [21]
3 years ago
6

How many times does the graph of the function below intersect or touch the x-axis y=-2x^2+3x+5

Mathematics
2 answers:
Effectus [21]3 years ago
6 0

Answer:

twice

Step-by-step explanation:

joja [24]3 years ago
5 0

Answer:

The function intersect the x-axis two times

Step-by-step explanation:

we have

y=-2x^{2}+3x+5

To find the x-intercepts equate the equation to zero

so

0=-2x^{2}+3x+5

-2x^{2}+3x+5=0

The formula to solve a quadratic equation of the form ax^{2} +bx+c=0 is equal to

x=\frac{-b(+/-)\sqrt{b^{2}-4ac}} {2a}

in this problem we have

-2x^{2}+3x+5=0  

so

a=-2\\b=3\\c=5

substitute in the formula

x=\frac{-3(+/-)\sqrt{3^{2}-4(-2)(5)}} {2(-2)}

x=\frac{-3(+/-)\sqrt{49}} {-4}

x=\frac{-3(+/-)7} {-4}

x1=\frac{-3(+)7} {-4}=-1

x2=\frac{-3(-)7} {-4}=2.5

so

The function has two x-intercepts

therefore

The function intersect the x-axis two times

You might be interested in
What is the scale factor from Polygon A to Polygon B?
steposvetlana [31]

Answer:

that scale factor is 2

Step-by-step explanation:

A the side is 2.5

B the same stop as side a but its 5

so 2.5 to 5 is multiply 2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Divide 21 by g. Then, subtract 6.
IrinaVladis [17]
21/g - 6 = (21-6g)/g. G
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
AwesomeCrunch!<br> 4 bags for $2.39<br> or<br> Telly's Chips<br> 10 bags for $5.49
Ahat [919]

Answer:

10 bags for $5.49

Step-by-step explanation:

4 bags for $2.39 = 1 bag for $0.5975

10 bags for $5.49 = 1 bag for $0.549

5 0
2 years ago
Find the unit rate.<br> 12 plates in 4 stacks<br> plates per stack
emmasim [6.3K]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3 plates per stack

divide 4 by 4 to get one and 12 by 4 to get 3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need the steps and ASAP
Mars2501 [29]
What’s the question theirs nothing
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Taylor has a $30 gift card that she can spend at the store. She has already bought a $9 picture frame, and she wants to buy $3 j
    9·1 answer
  • The bookstore marked some notepads down from ​$3.00 but still kept the price over ​$2.00. it sold all of them. the total amount
    13·2 answers
  • The line represented by the equation 3x + 5y = 2 has a slope of . Which shows the graph of this equation?
    5·2 answers
  • Given a=-3 and b=4 and c=-5, evaluate |c-a-b|. <br><br> Answer: <br> 2<br> 4<br> 6
    9·1 answer
  • Use the equation given below to find f '' (π/ 3)  . f(x) = sec x
    14·1 answer
  • Are investment funds a liability or asset?
    6·1 answer
  • If 4x – 5 = 96, what is the value of 4x + 12?
    6·2 answers
  • 3. Find x in AABC.<br> C 4<br> 16<br> X<br> A<br> B<br> a. 8<br> b. 10<br> c. 20<br> d. 64
    14·1 answer
  • Two numbers that add to 15 and multiply to -54
    8·2 answers
  • 1. Choose the correct math expression for: 36 minus the quotient of a and 4.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!