1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
geniusboy [140]
3 years ago
6

An electronics store reduced the price of a TV from $1200 to $1068. What was the percent of decrease? (please explain the formul

a/ show formula)
Mathematics
1 answer:
elena-s [515]3 years ago
6 0
You take the difference so 1200-1068=132 and then you take the original divided by the difference so 1200/132 so it would be 9.09%
You might be interested in
Write a formula for the total cost, (T), in pence, of 2 cups of lemonade and 5 chocolate bars.
Mandarinka [93]
2 lemonades: 2(l)
5 chocolate bars: 5(c)
T= 2l + 5
5 0
2 years ago
What value of n makes the equation true?​
Anastasy [175]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

(4^{3} /4)^{3} = 4^{n} \\(4^{2})^{3} = 4^{n} \\4^{6} = 4^{n} \\n=6

5 0
2 years ago
The function f(x) = x2 − 12x + 5 written in vertex form is f(x) = (x − 6)2 − 31. What are the coordinates of the vertex?
Artist 52 [7]
\bf ~~~~~~\textit{parabola vertex form}
\\\\
\begin{array}{llll}
\boxed{y=a(x- h)^2+ k}\\\\
x=a(y- k)^2+ h
\end{array}
\qquad\qquad
vertex~~(\stackrel{}{ h},\stackrel{}{ k})\\\\
-------------------------------\\\\
f(x)=1(x-\stackrel{h}{6})^2\stackrel{k}{-31}\qquad \qquad vertex~(6,-31)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A right triangle has legs measuring meters and meters.
Xelga [282]
I’m so sorry this isn’t an answer i just really need points so i can ask a test question
3 0
3 years ago
Rocky earned $102 and eight hours. What is the unit rate?
kodGreya [7K]
$102/8 hours= $12.75 per hr

Final answer: $12.75 per hr
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Bryan needs to build a fence around his rectangular vegetable garden. The length will be 2 feet longer than the width. If he use
    6·1 answer
  • Which of the following lists of ordered pairs is a function? A.(2, 4), (3, 9), (4, 16), (5, 25) B.(0, 2), (4, 2), (0, –4), (4, –
    12·2 answers
  • Marshall took $36.75 to a fair. Each ticket into the fair costs x dollars. Marshall bought 3 tickets. Which expression represent
    5·2 answers
  • Which equation has the same soultions as x^2+6×-7=0
    12·1 answer
  • •Need help, multiple choice•
    12·1 answer
  • Equation of line k ?
    8·1 answer
  • HEY HELP WAYYY OVERDUE NEED IN 10 MINS PLEASE ANSWER CHOICES ARE : 29.76 91.5 180 188.93 223.07
    6·2 answers
  • 1a) Qualifying Test Scores To qualify for a medical study, an applicant must have a systolic blood pressure in the 60% of the mi
    10·1 answer
  • Pls explain. will mark brainliest ​
    5·1 answer
  • Evaluate.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!