1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goshia [24]
3 years ago
9

What is the ratio of pennies to dimes in a dollar

Mathematics
2 answers:
igor_vitrenko [27]3 years ago
7 0
1:10:10 is the ratio. 10 pennies in a dime, 10 dimes in a dollar.
RSB [31]3 years ago
3 0
100 pennies in a dollar to 10 dimes in a doller.
so 100:10.
simplified is 10:1
You might be interested in
Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
Darina [25.2K]
B. $0.35
since to find the unit rate of one candy bar, you have to divide $350 by 1000 and you get $0.35
the rate is 350/1000 = 0.35/1
6 0
3 years ago
What is the solution to the given inequality?
xenn [34]

Answer: x ≤3

Step-by-step explanation:

Your answer is correct

7 0
2 years ago
I NEED HELP WITH THIS QUESTION PLEASE!!
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

They Sold 100 General Tickets And 250 Student Tickets.

Step-by-step explanation:

100x8= 800

250x5=1250

1250+800=2050

Hope This Helped!

8 0
3 years ago
Ciara is making a new dance outfit for a dance performance in her high school. She needs 2 1/2 yards of fabric for the shawl. Sh
sergey [27]

Answer:

1 1/4 yards of fabric

Step-by-step explanation:

2 1/2+ 1 3/4=4 1/4

4 1/4 - 3 = 1 1/4

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve these equation<br> 4(m+7)=44
Sphinxa [80]
4m+28=44
4m=44-28
4m=16
m=16/4
m=4
5 0
3 years ago
Other questions:
  • The line plots shows the distance, in miles, that students walked on Friday. How many students walked over 1/2 of a mile.
    11·1 answer
  • HELP ME PLS I NEED TO FIGURE OUT 8/15 TIMES -3/10!!!!! PLS TELL ME
    13·2 answers
  • A grilled chicken salad and a popular food restaurant contain 650 mg of sodium which is 27% of the recommended daily amount what
    13·1 answer
  • If DE= 4x–1, EF= 9, and DF= 9x–22 , find the value of x
    9·1 answer
  • Which statement is true?
    10·1 answer
  • I am thinking of a number. I subtract 10 then divide by 2 and I now have 19. What was my original number?
    11·2 answers
  • Please help! ASAP, no bots.
    10·1 answer
  • one morning sam cycles 5km in 20 mins and Dwight cycles 6km in 30mins Determain who cycles faster. Show your work
    6·1 answer
  • If anyone can help with this ill mark Brainly
    14·1 answer
  • What two numbers have a sum of 4 and product of 12
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!