16 over 3 is the answer u write the numerator above the denominator 6 over 1 minus 2 over 3 6 times 3 over 1 x3 minus 2 over 3 u get 18 minus 2 over 3 and subtract 18 and 2 u get 16 over 3
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Hope this helps you:)
Answer:1+3x+9+x+8+2x= 6x+9
so =3(x+3)
Step-by-step explanation:
Answer:
We conclude that (4, 2) is NOT a solution to the system of equations.
Step-by-step explanation:
Given the system of equations


Important Tip:
- In order to determine whether (4, 2) is a solution to the system of equations or not, we need to solve the system of equations.
Let us solve the system of equations using the elimination method.

Arrange equation variables for elimination

Subtract the equations




Now, solve -2x = 6 for x

Divide both sides by -2

Simplify

For y - x = -2 plug in x = -3


Subtract 3 from both sides

Simplify

The solution to the system of equations is:
(x, y) = (-3, -5)
Checking the graph
From the graph, it is also clear that (4, 2) is NOT a solution to the system of equations because (-3, -5) is the only solution as we have found earlier.
Therefore, we conclude that (4, 2) is NOT a solution to the system of equations.
Answer:
What grade is this? I may have an answer.
Step-by-step explanation: