1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Colt1911 [192]
3 years ago
6

A car rental company rents a car for $52 per day and $0.15 per mile .whats the rental fee for a car thats rented for 3 days and

driven 200 miles?
Mathematics
2 answers:
Sliva [168]3 years ago
6 0

186. Multiply 52*3. Then multiply 200*0.15. Then add

stira [4]3 years ago
4 0

$186 total


$52 per day x 3 days = 156

$0.15 per mile x 200 miles = 30

156 + 30 = 186

You might be interested in
a recycling plant processes an averge of 1/3 ton of glass each minute. At approximately what rate does the recycling plant proce
ICE Princess25 [194]
Every 3 minutes they make one ton.
there  are 1440 a da24H) s0 1440/3= 480

So they make about 480 tons per 24 hours
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The equation y = 8x + 12, where x is the number of hours and y is the total cost, represents what the surf instructor charges fo
Lelu [443]
We know from the slope intercept form that y=mx+b so the y intercept is 12 while every hour the cost goes up by 8
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select all the correct answers.
madreJ [45]

Answer:

can i see an image?

Step-by-step explanation:

my bad for finnesing you and thinking there's an answer

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the difference 4 2/3-3 1/3.
Darya [45]
1 1/3 All you do is 4-3 + 2/3-1/3= 1 1/3
3 0
3 years ago
Pls do with the working
saveliy_v [14]

Answer:

2) 70,000

Step-by-step explanation:

since they have said estimate meaning frist round off

679 rounds up to 700 and 98 rounds up to 100

700×100

70000

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Mark has 8 hours to mow 6 lawn while Tony take 10 hours to mow 8 lawns how many hours will the faster worker take to mow 72 lawn
    8·1 answer
  • Name two ways you might see decimals used outside schools.
    8·1 answer
  • Una makes $64 a week, plus 15 percent of the cost of meals that she serves. Use the
    10·2 answers
  • Which function has the same y-intercept as the line graphed below?
    12·1 answer
  • Can someone please help I really need help?!!!!
    5·1 answer
  • The null and alternative hypotheses are given. Determine whether the hypothesis test is left-tailed, right-tailed, or two-tailed
    10·1 answer
  • What is the area of the triangular flag below?
    11·1 answer
  • What is the prime factorization of 154?
    15·2 answers
  • Select a Quadrant or axis where each ordered pair is located on a coordinate plane
    12·1 answer
  • A fruit stand has to decide what to charge for their produce. They need \$10$10dollar sign, 10 for 4 apples and 4 oranges. They
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!