1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lesechka [4]
4 years ago
9

M is the incenter of triangle ABC. Find the lengths of MD and DC. (Look at pic)

Mathematics
1 answer:
Deffense [45]4 years ago
6 0

Answer:

Part 1) MD=9\ units

Part 2) DC=12\ units

Step-by-step explanation:

Step 1

Find the length of MD

we know that

The incenter is the intersection of the angle bisectors of the three vertices of the triangle. Is the point forming the origin of a circle inscribed inside the triangle

so

In this problem

MD=ME=MF ------> is the radius of a circle inscribed inside the triangle

we have that

MF=9\ units

therefore

ME=9\ units

MD=9\ units

Step 2

Find the length of DC

we know that

In the right triangle MDC

Applying the Pythagoras theorem

MC^{2} =MD^{2}+DC^{2}

we have

MD=9\ units

MC=15\ units

substitute

15^{2} =9^{2}+DC^{2}

DC^{2}=225-81

DC=\sqrt{144}\ units

DC=12\ units

You might be interested in
What is the solution of the system of equations?<br> y = 3x - 4<br> - 3y = -9x + 12
Mrac [35]

Answer:

infinitely many solutions

5 0
4 years ago
A store charges $56 for 5 pounds of crab meat. What is the unit price per pound of crab meat?
jeka57 [31]
The unit price is 11.2
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to 3-x/2=6
dalvyx [7]
Hello : 
<span>3-x/2=6
</span><span>-x/2=6 -3

</span>-x/2=3
- x = 6
 x = - 6
5 0
4 years ago
A garden table and a bench cost 930 combined. The garden table costs $80 more than the bench. What is the cost of the bench?
pychu [463]

Answer:

505+425

Step-by-step explanation:

u just subtract 930 x 2

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Jennifer paid $3.75 for 3 doughnuts. What is the unit price for the doughnuts?​
Scrat [10]

Answer:

Cost of one doughnut = $1.25

Step-by-step explanation:

Doughnut           Cost

  3                       3.75

   1                         x

\frac{3}{1} = \frac{3.75}{x}\\\\3 \times x = 3.75 \times 1\\\\x = \frac{3.75}{3} = \$ 1.25

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • at the zoo, there were 3 times as many monkey as lions. Tom counted a total of 24 monkey and linions. how many monkey were there
    9·1 answer
  • Show you work as well​
    10·1 answer
  • An equation is shown below: 3 e - 8 ) = 5 e + 43 Solve this equation showing at least 4 steps and explain each step.
    13·2 answers
  • PLEASE HELP
    15·1 answer
  • Five times the larger number is 11 more than three time the smaller number. Also three times the smaller is 16 less four times t
    14·1 answer
  • What is <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%20-%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B4%7D%20" id="TexFormula1" ti
    8·1 answer
  • Two destinations A and B are located on an east-west line 152 miles apart. From A to the starting point, S, bearing is N62 ° E,
    11·1 answer
  • To create a histogram which set of intervals would be the most appropriate to split the following data set? 120, 133, 134, 125,
    10·1 answer
  • Plz help me (I'm not good with the thing we call fractions)​
    8·2 answers
  • If the quotient of a number and 6 is added to 1/3, the result is 7/6. Find the number.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!