1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
notsponge [240]
3 years ago
15

A customer at a Mexican restaurant placed a order for burrito bowls that cost $5 each and a plate of corn tocos that cost $13. H

ow many burrito bowls did the costumer purchase if the bill was $23?
Mathematics
1 answer:
Lubov Fominskaja [6]3 years ago
8 0

Answer:

the customer bought 2 burrito bowls and 1 corn taco.

Step-by-step explanation:

13+5=23

23+5=23

You might be interested in
Given f(x) = 5x + 2 and g(x) = 5x - x5x. What is the value of (f g)(1)?
AlladinOne [14]

Answer:A

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Please help I have 15 minutes!!!!!
OlgaM077 [116]
It is a function because each x value only has one y value
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Y=2× Y=×+1<br> A: (2/3, 1/3)<br> B: (1,2)<br> C: (2,1)<br> D: (1/3, 2/3)
FrozenT [24]

Answer:

The answer is B: (1,2)

Step-by-step explanation:

(solved using elimination method)

-2x+y=0

y=x+1

-x+y=1

-2x+y=0

x+y=-1

-x=-1

x=1

-1+y=1

y=2

(x,y)=(1,2)

5 0
3 years ago
What is the LCM of 120 and 150​
Mrac [35]
The LCM of 120 and 150 is 600
4 0
3 years ago
A laptop computer originally priced at ​$1,000 now sells for ​$1,300. What is the percent of​ increase?
Vitek1552 [10]

Answer:

30% :))))))))))))))))))))))))))))

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sean has 1/5 of a cupcake and 1/5 of a large cake. Are they the same?
    5·1 answer
  • sandy has 16 roses 8 daisies and 32 tulips she wants to arrange all the flaowers in bouquets each bouquet has the same number of
    12·2 answers
  • What is the minimum value for g(x)=x2−10x+16?
    15·2 answers
  • What is the equation of the line 2-3y = 18 in slope-intercept form?
    15·1 answer
  • For v=-3i-7j, find the unit vector in the same direction of v, and write your answer as a linear combination of the standard uni
    11·1 answer
  • Dose 8 has more factors or 9
    12·1 answer
  • Keith needs to drive a total of 18 miles. So far, he has driven 9.4 miles. How many more miles must Keith drive?
    9·2 answers
  • Find sin(b) in the triangle
    7·2 answers
  • What does 15% + 14% + 12% =
    7·2 answers
  • Determine which is the better buy. 7 kilograms of wood for $13.65 or 5 kilograms of wood for $7.50. What is the unit price for e
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!