Answer:
whats your question
Step-by-step explanation:
The gradient of the perpendicular line would be the negative reciprocal of the original line. Therefore the gradient of the perpendicular line would be -2/5x.
Since we know y=mx+c, ∴y=-2/5x+c. Sub in the x and y values of the given point and we get that c=26/5.
The perpendicular equation would be y=-2/5x+26/5.
I hope I got this right.
Answer: option 2 is the better option
Step-by-step explanation: well in this case as you are trying to find the individual prices of the candy bars, you would divide the total price by the amount of candy bars. So in this case for the first problem, you would take the total price: $6.75 and divide it by 10. The answer to this would be .675 but you would round it up to .68 so that you have a two digit decimal. Therefore the answer is .68 cents for each candy bar.
you would repeat this process for the second problem. Total price: $7.25 divided by 12 (candy bars). The answer in this problem would then be .60 cents per candy bar. Once we see how much each would be, it is just a matter of seeing which price is higher. In this case, the second option is the better option.
Sorry this was long, that's how i explain things, but i hope this helps
Answer:
i just want the cookie so can i have it ? ._.
Step-by-step explanation: