1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Vilka
[71]
2 years ago
13
2kg of coconut juice, which costs $5/kg, were combined with 8kg of coconut milk, which costs $3/kg. Find the cost per kg of the
mixture.
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
katen-ka-za
[31]
2 years ago
4
0
Cost per kg=(total cost)/(total kg)
total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24
total cost=10+24=$34
total kg=2+8=10
cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
Send
You might be interested in
What is the perimeter of a rectangle that is 5.73 feet long and 0.6 feet wide?
sergij07 [2.7K]
Answer:
3.438
Step-by-step explanation:
5.73 × 0.6 = 3.438
3
0
3 years ago
The sum<br> of three consecutive integers is - 126. What are the integers?
Leno4ka [110]
Let the three consecutive integers be x , x+1 ,x+2
Given, sum of three consecutive integers = -126
x +x+1+ x+2 = -126
3x +3 = -126
3x = -126 -3
3x = -129
x = -129/3
x = - 43
x +1 = -42
x +2 = -41
4
0
2 years ago
What is 8 1/2 +7 1/4= ?
Oliga [24]
The correct answer is 15.75
5
0
3 years ago
Read 2 more answers
Which value of a makes the equation 5a+1 1/2=4 true?
ss7ja [257]
Answer:
5a+1 1/2=4
a = 1/2
Step-by-step explanation:
4
0
1 year ago
Detective pi is having a birthday party for the first baby rhino the cake serves 50 people and cost $120. How much does the cake
irakobra [83]
120/50=2
$2 per person
8
0
3 years ago
Other questions:
Pls help me I need help
13
·
2 answers
Solve the following system by the substitution method.<br>1/4x+2/3y=-17/4<br>3x-y=3
14
·
1 answer
Fourteen more than a number is eighteen.
11
·
1 answer
The length of a rectangle is 4 more than twice the width of the rectangle. The perimeter of the rectangle is 92 centimeters. Fin
15
·
2 answers
A price p (in dollars) and demand x for a product are related by
12
·
1 answer
V = u + at <br> u = 2 <br> a = -5 <br> t = 1/2 <br> what is the value of v ?
7
·
1 answer
I have no idea how to do this problem I need help
7
·
2 answers
4 - 7/x = 5 + 6/x <br>help me guys <br><br>
7
·
1 answer
Italian Tours offers a daily sightseeing trip around Florence. The list below gives the number of people who made the trip for a
9
·
1 answer
What is the value of the function at x = 3?<br> Enter your answer in the box.
7
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!