1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vilka [71]
3 years ago
13

2kg of coconut juice, which costs $5/kg, were combined with 8kg of coconut milk, which costs $3/kg. Find the cost per kg of the

mixture.
Mathematics
1 answer:
katen-ka-za [31]3 years ago
4 0
Cost per kg=(total cost)/(total kg)


total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24

total cost=10+24=$34

total kg=2+8=10

cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
You might be interested in
I'm having trouble understanding this math problem it's about triangles and my brain doesn't know how to do any of this stuff​
vichka [17]

Answer:

What is it abt area? angles?

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The sides of a cube are measured in whole centimeters. Which of the following could not be the cube's volume?
laila [671]
A: 100 cm³
This is because the others can be multiplied by something 3 times to get it, but A can not.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP
babymother [125]

It's a isosceles right angled triangle

  • LJ=17
  • KL=10

\\ \sf{:}\Rrightarrow JK^2=17^2+10^2

\\ \sf{:}\Rrightarrow JK^2=289+100

\\ \sf{:}\Rrightarrow JK^2=389

\\ \sf{:}\Rrightarrow JK=19.72

4 0
2 years ago
The perimeter of a rectangle is 16 inches. The equation that represents the perimeter of the rectangle is 2 l plus 2 w equals 16
sweet [91]
The possible values (L,W): (1,7),(2,6),(3,5),(5,3),(6,2),(7,1)

8 0
3 years ago
I need help....................
inysia [295]
10-200

12-240

15-300

21-420
3 0
3 years ago
Other questions:
  • At a bargain store, Jen bought 4 items that each cost the same amount. Carol bought 5 items that each cost the same amount, but
    6·1 answer
  • What is the highest common factor of 49, 91, 84.
    14·1 answer
  • Which of the following most closely rounds to the number 1?
    12·2 answers
  • What is the area of this composite shape enter you answer in the box
    10·2 answers
  • The Carter family now? just bought 3 crates of eggs, and each crate had 18 eggs. The family already had 7 eggs in their refriger
    7·2 answers
  • mrs jacobson asks each group of students to write an expression equivalent to the model shown. which group is incorrect expressi
    8·1 answer
  • Evaluate.<br><br> 8+3⋅42 Need help
    7·2 answers
  • What is the answer??
    10·1 answer
  • Whats 652-387 <br> Please help im not good at math
    9·2 answers
  • A quantity with an initial value of 6200 decays continuously at a rate of 5.5% per month. What is the value of the quantity afte
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!