1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Vilka
[71]
3 years ago
13
2kg of coconut juice, which costs $5/kg, were combined with 8kg of coconut milk, which costs $3/kg. Find the cost per kg of the
mixture.
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
katen-ka-za
[31]
3 years ago
4
0
Cost per kg=(total cost)/(total kg)
total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24
total cost=10+24=$34
total kg=2+8=10
cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
Send
You might be interested in
I'm having trouble understanding this math problem it's about triangles and my brain doesn't know how to do any of this stuff
vichka [17]
Answer:
What is it abt area? angles?
5
0
2 years ago
Read 2 more answers
The sides of a cube are measured in whole centimeters. Which of the following could not be the cube's volume?
laila [671]
A: 100 cm³
This is because the others can be multiplied by something 3 times to get it, but A can not.
6
0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP
babymother [125]
It's a isosceles right angled triangle
LJ=17
KL=10
4
0
2 years ago
The perimeter of a rectangle is 16 inches. The equation that represents the perimeter of the rectangle is 2 l plus 2 w equals 16
sweet [91]
The possible values (L,W): (1,7),(2,6),(3,5),(5,3),(6,2),(7,1)
8
0
3 years ago
I need help....................
inysia [295]
10-200
12-240
15-300
21-420
3
0
3 years ago
Other questions:
At a bargain store, Jen bought 4 items that each cost the same amount. Carol bought 5 items that each cost the same amount, but
6
·
1 answer
What is the highest common factor of 49, 91, 84.
14
·
1 answer
Which of the following most closely rounds to the number 1?
12
·
2 answers
What is the area of this composite shape enter you answer in the box
10
·
2 answers
The Carter family now? just bought 3 crates of eggs, and each crate had 18 eggs. The family already had 7 eggs in their refriger
7
·
2 answers
mrs jacobson asks each group of students to write an expression equivalent to the model shown. which group is incorrect expressi
8
·
1 answer
Evaluate.<br><br> 8+3⋅42 Need help
7
·
2 answers
What is the answer??
10
·
1 answer
Whats 652-387 <br> Please help im not good at math
9
·
2 answers
A quantity with an initial value of 6200 decays continuously at a rate of 5.5% per month. What is the value of the quantity afte
13
·
2 answers
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!