1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ratelena [41]
3 years ago
6

What is the difference of: (-3.4x+4.7)-(3+2.9x)

Mathematics
2 answers:
WINSTONCH [101]3 years ago
5 0

(-3.4x+4.7)-(3+2.9x)=

distribute

-3.4x +4.7 - 3 -2.9x=

combine like terms

-3.4x -2.9x +4.7 -3

-6.3x+1.7

Mariulka [41]3 years ago
5 0

First you need to remove the parenthesis ,and then combine or put together the like terms .Then after doing this you can find the difference:

-3.4x+4.7 - 3+2.9x

Next Simplify : -3.4x+4.7-3-2.9x:

You'll get a final answer of  : --6.3x+1.7

You might be interested in
-4n+3n is what as an equivalent expression?
Len [333]

Answer:

-n

Step-by-step explanation:

Add -4n and 3n.

7 0
3 years ago
The box plot shows the number of years during which 12 teams have participated in a rugby tournament:
Anit [1.1K]
The answer is

B. 3 schools

100% Verified!

Hope This Helps!:)
3 0
3 years ago
If T(n) = 2n-7, what is the fifth term?
charle [14.2K]
T(5)=2\cdot5-7=3
8 0
3 years ago
Miguel’s family drove 357 miles on their weekend trip. Their car’s average gas mileage was 25.5 miles per gallon. How many gallo
ioda

Answer:

14 gallons

Step-by-step explanation:

357/25.5 = 14

14 gallons

hopefully this helps you :)

pls mark brainlest ;)

Thank you :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given: B is the midpoint of AC. C is the midpoint of BD.<br>Prove: ab =~ cd
ANTONII [103]

Answer:

they equal the same i used a ruler and checked the measurments.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the equation for the values in the table
    11·1 answer
  • The red figure is the transformed image of the blue figure. Gloria correctly identifies a single transformation that can move th
    5·1 answer
  • What is the number of ways to arrange 6 objects from a set of 10 different objects? A. 520. B. 78,400. C. 210. D. 151,200
    12·1 answer
  • What expressions are equivalent to 6- 4.5 + (-8 )
    13·1 answer
  • What is the long division for 672 divided up 37?
    9·2 answers
  • In a certain grocery store, strawberries cost $6.40 per pound ( 6.40 dollars/lb ). What is the cost per ounce?
    15·1 answer
  • Find the zeros of g(x)=2x^2+32
    8·1 answer
  • What is the value of y if f||n<br> ?????
    5·1 answer
  • Four less than the product of one and a number 2.
    13·1 answer
  • Solve.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!