<span>he means that it is as simple as black people being subordinate to white people
i hope this helps you
</span><span />
Answer:
The minimum price is $6.8
Explanation:
Giving the following information:
Crane Company incurred the following costs for 88000 units: Variable costs $528000 Fixed costs 392000 Crane has received a special order from a foreign company for 3000 units. There is sufficient capacity to fill the order without jeopardizing regular sales. Filling the order will require spending an additional $2400 for shipping.
Because it is a special order and there is unused capacity, we will not have into account the fixed costs.
Unitary cost= (528,000/88,000) + (2,400/3,000)= $6.8 per unit
The minimum price is $6.8
The two trends that influenced global marketing in the last decade were:
- Formal economic integration.
- Free trade between nations.
Global marketing can be defined as a management strategy for organizations that also market their products and services in foreign countries.
Globalization has enabled formal economic integration and free trade between nations, and has created the possibility for companies to increase their profitability and market share.
As an example, we can mention the fast-food chain <em>Mc Donalds,</em> which has a presence almost all over the world, but which adapts its burgers according to local habits.
Therefore, a global company must adopt global marketing, that is, adapt to local customs, culture and preferences for the business to be successful.
Learn more here:
brainly.com/question/1528741
If they have alot of money then it might be hard for them to save because they have enough or if they dont have alot of money then they just wanna have alot of items i do that sometimes☺
Answer: (b) -3.08
Explanation:
The relationship between the demand(q), price per unit product(p) and the disposable income,yd is given by the expression below;
q= 20ln(7yd-2p).
From the expression above, the marginal demand,
∂ q/∂ p is the differential of the equation of relationship between the demand, price and disposable income.
This involves considering the demand,q as the dependent variable and the price per unit product,p as the independent variable and the disposable income,yd is considered constant.
Therefore ,
∂ q/∂ p= (-40)÷(7yd-2p)
By substitution of
yd =$3000÷1000= $3
and p= $4
∂ q/∂ p= (-40)÷((7×$3)-(2×$4))
∂ q/∂ p= -40÷13= 3.08
Please see the attachment for knowledge on how ∂ q/∂ p was obtained.