1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vichka [17]
3 years ago
10

SOMEONE PLZ HELP ME DO THIS???

Mathematics
2 answers:
Lelu [443]3 years ago
7 0
First do 48.50-21 then divide that amount by 5. Then that’s how much each pair of socks cost so
48.50-21=27.50
27.50%5=$5.50 so rx=$5.50
son4ous [18]3 years ago
4 0
Answer is explained in the picture


~Hope this helped~

You might be interested in
Which is greater 728.307 or 729.07
Nataly [62]

Answer:

729.07

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
11..
lozanna [386]

Answer:

D. n= 0 or n= 4/5

Step-by-step explanation:

Factor and set each factor equal to zero.

n

=

0

,

4

5

Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable.

Exact Form:

n

=

0

,

4

5

Decimal Form:

n

=

0

,

0.8

4 0
3 years ago
Someone help me solve this please…
azamat

Answer:

x=5.5

Step-by-step explanation:

Perimeter of ABCD=85

The perimeter is everything around the outside added together.

Form an equation:

3x+4+4x+6x-11+5x-7=85

Collect the like terms:

Like terms are terms that have the same powers and coefficient.

3x+4x+6x+5x=18x

4-11-7= -14

Put it back into an equation:

18x-14=85

Do inverse operations to find out what x is:

85+14=99

18x=99

99÷18=5.5 (we divide because, in algebra, when a number is next to a letter, it means times and as we want the inverse, you would have to divide)

x=5.5

Hope this helps :)

3 0
3 years ago
A corporate team-building event costs $1, plus an additional $1 per attendee. Write an equation that shows the relationship betw
Elis [28]

The equation is y=x+1

Here's an explanation:

The equation starts out with y since that's what we're told to do. Since the even costs $1, then the total cost would be the total number of attendees +1. The variable for attendees is x, and since the additional cost is $1 per attendee, you don't have to multiply x with anything. So, the answer would be y=x+1. (Everything's in dollars)

6 0
3 years ago
help what is the perimeter measured in centimeters of the rectangle pictured below do not include units in your answer
Tcecarenko [31]

Answer:

just x both together

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 5x + y2
    7·1 answer
  • You’re given three angle measurements of 30°, 70°, and 80°. How many triangles can you construct using these measurements?
    9·1 answer
  • What is the change in the y-values and x-values on the graph? a. The change in the y-values is 40 and the change in the x-values
    6·2 answers
  • Amanda is cooking a cake.the recipe calls for 6 cups sugar.she accidentally put in cups.how many extra cups did she put in?
    13·2 answers
  • Len needs to run at least 3 miles a day to get ready for a cross-country race. One lap of the school track is 400 yards. If len
    9·1 answer
  • Tyrell is going to be use ASA to prove that PQR=SQR
    8·2 answers
  • A 9-meter piece of wire costs $8.64. What is the unit price?
    7·1 answer
  • Find the value of n . 80×π×n=1100000​
    10·1 answer
  • there are 90 people in a group. 6 of the people are men. The number of women is 2 times the number of men. the rest are children
    14·1 answer
  • Tomika uses 6/19 inches of wire to make a necklace and 3/13 inches of wire to make a bracelet.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!