1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Virty [35]
3 years ago
7

How do -11.5 and -9.5 compare?

Mathematics
1 answer:
DIA [1.3K]3 years ago
5 0

Answer:

-9.5 is larger by 2 units

Step-by-step explanation:

-9.5 - (-11.5)

= -9.5 + 11.5

= 2.

You might be interested in
This is the question i have.
Nimfa-mama [501]

S (-10,1)

T (-6,1)

U (-10,9)

V (-6,9)

3 0
3 years ago
If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
Amiraneli [1.4K]

Answer:

A) $0.11

Step-by-step explanation:

Since a dozen (12) eggs cost $1.35. You will divide $1.35 by 12. And it will equal 0.1125. Round it up it equals to 0.11.

4 0
3 years ago
Solve the double inequality<br> 16&lt;5x-6&lt;29
ozzi

Answer:

Step-by-step explanation:

16 < 5x-6 < 29

add 6

22 < 5x < 35

divide by 5

4.4 < x < 7

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mathematicssssssssssss bruhhhhhh
ASHA 777 [7]
Answer:  " b = 3 ⅕ ; or, write as: 3.2  .
_____________________________________
Given:  "A = (1/2) * b * h " ;

 ↔  A = (b * h) / 2 

2A = (b*h) ;

2A/ h = b ;

↔ b = (2A) / h ;

Given A = 48 ;  and h = 30 ; Plug in these values; and solve for "b" ; 

→ b = (2*48) / 30 ; 

        = 96/30 ; 

        = (96÷6) / (30÷6) ;

→ b = 16/5 ;  = 3 <span>⅕ ; or, write as: 3.2 .
_______________________________</span>
8 0
3 years ago
A toddler crawed 2 yards , stopped then continued to crawl 8 more feet how manu feet did he travel in total ?
Brrunno [24]
Alright, so normally you would just add, but the units here are different. A yard had three feet, so 2 yards have 6 feet in total. Add six to 8 and you have your final answer of 14 feet. 
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Name the property used to make the conclusion. If 13=x, then x=13.
    8·1 answer
  • The Nelsons own a home whose market value is $132,000. Their municipality taxes at 70% and the rate is 80 mills or $80 per thous
    9·2 answers
  • What are the coordinates of the point where the two lines intersect
    6·1 answer
  • The numbers from least to greatest 3/4, -1.7, 0.6,-7/4, 1.1​
    12·1 answer
  • A pile of sand on the beach has the approximate shape of a cone with a diameter 28 in. and a height of 11.75 in.
    10·2 answers
  • one side of a rectangle is 4cm shorter than three times the other side, find the side lengths if the area is 319
    12·1 answer
  • ........................................ ....,....<br><br><br><br>.....
    12·2 answers
  • Which would be the best method to use to solve the following equation. Explain your reasoning.
    11·1 answer
  • Write a inequality.<br> Question: twice a number is no more than 14 <br> Please help
    13·2 answers
  • Help me plssssss i don’t know how to do this
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!