1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goblinko [34]
3 years ago
13

If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?

Mathematics
1 answer:
Amiraneli [1.4K]3 years ago
4 0

Answer:

A) $0.11

Step-by-step explanation:

Since a dozen (12) eggs cost $1.35. You will divide $1.35 by 12. And it will equal 0.1125. Round it up it equals to 0.11.

You might be interested in
Write the ratio 28 inches to 5 feet as a fraction in simplest form
Schach [20]
5 feet is 5*12=60 inches.  Therefore, our ratio is 28:60. Dividing both terms by 4, we see that the most simple ratio is 7:15.
6 0
3 years ago
What is 1+5+6+2+9+126+35+83+21+278-567+1189
Sladkaya [172]
The answer is 1188.

Hope it helped :)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please Help ! Dilations
Darina [25.2K]

Answer:

Answer is C.

Step-by-step explanation:


4 0
3 years ago
Mikel walks down 5 flights of stairs . each flight has 8 steps. which describes mikel's descent
Ludmilka [50]

Answer:

40 steps downwards

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Megan earns $20.00 by walking dogs. She uses all of her earnings to buy a shirt for $12.85 and some stickers for $0.65 each. How
Leya [2.2K]
The answer is B: 11.

To solve it, you need to solve the equation: 20.00=12.85+0.65x
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 4,700,930,002 in expanded form
    10·2 answers
  • The quotient of a number m and 3.2 is 15
    14·2 answers
  • Because of a problem in the program, the timer in a video player did not begin counting until the video had been playing for sev
    9·2 answers
  • Please help i’ve been here for hours so can someone please tell me what to put here
    11·2 answers
  • Through: (-3,0), perp. to y = 3x - 1
    14·1 answer
  • Please, help me on this question, guys! I know the answer for (a) so I'll write down, too. For (b) I tried "$89,000 because that
    6·1 answer
  • 42 = -7 (z - 3)<br><br> z = ?
    13·2 answers
  • In 6 years, John will be 3 times the age he was 2 years ago. What is his current age?
    12·1 answer
  • Karen’s watering can is in the shape of a cylinder. If the radius 3 inches and the height is 10 inches, what is the volume of th
    7·1 answer
  • Simplify the expression to a + bi form:<br> (-11 - 7i) (2 +6i)
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!