1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alja [10]
3 years ago
8

How do you graph -1/5x-1 and 4/5x-6

Mathematics
1 answer:
kakasveta [241]3 years ago
5 0

Answer:

The points for the given to linear equations is (5 , - 2) and (5 , - 1)

The points is plotted on the graph shown .

Step-by-step explanation:

Given as :

The two linear equation are

y = \dfrac{-1}{5}x - 1                  ...........1

y = \dfrac{4}{5}x - 6                  ...........2

Now, Solving both the linear equations

Put the value of y from eq 2 into eq 1

I.e  \dfrac{4}{5}x - 6 = \dfrac{-1}{5}x - 1

Or, \dfrac{4}{5}x + \dfrac{1}{5}x  = 6 - 1

Or,  \dfrac{4 + 1}{5}x = 5

or, \dfrac{5}{5}x = 5

∴ x = 5

Now, Put the value of x in eq 1

So, y = \dfrac{-1}{5}x - 1      

Or, y = \dfrac{-1}{5}× 5 - 1              

or,  y = \dfrac{-5}{5} - 1

Or, y = - 1 - 1

I.e y = -2

So, For x = 5 , y = - 2

Point is (x_1 , y_1) = (5 , - 2)

Again , put the value of x in eq 2

So, y = \dfrac{4}{5}x - 6

Or, y = \dfrac{4}{5}× 5 - 6

Or, y = \frac{4\times 5}{5} - 6

Or, y = 4 - 6

I.e y = - 2

So, For x = 5 , y = - 2

Point is (x_2 , y_2) = (5 , - 2)

Hence, The points for the given to linear equations is (5 , - 2) and (5 , - 2)

The points is plotted on the graph shown . Answer

You might be interested in
If 3 3/4 lb. of candy cost $20.25, how much would 1 lb. of candy cost.
Jet001 [13]

3 3/4 lb of candy costs $ 20.25

we have been given a mixed fraction with both whole number and fraction

so lets convert it an improper fraction

3 3/4

3 wholes are equivalent to 3*\frac{4}{4} = \frac{12}{4}

then 3 3/4 is - \frac{12}{4} + \frac{3}{4} = \frac{15}{4}

so 15/4 lbs -- $ 20.25

then 1 lb is -- \frac{20.25}{15/4} = \frac{20.25*4}{15} = \frac{81}{15} = 5.4

therefore 1 lb is equal to $ 5.40

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
ILL MARK AS BRAINLEIST
mash [69]

Answer:

<u><em>24,501.42 m³</em></u>

Step-by-step explanation:

Volume (cylinder) = πr²h

r = d/2 = 34/2 = 17 m

h = 27 m

V = 3.14 x 17 x 17 x 27

= 53.38 x 459

= <u><em>24,501.42 m³</em></u>

7 0
2 years ago
Please help me i do not understand explain how you answer the following questions.
dlinn [17]

For 6, you could divide 56 kilometers by 8 kilometers to get 7 kilometers. Multiply 7 by 5 to get 35. There would be 35 miles in 56 kilometers

7 0
3 years ago
Owning a small and successful business isn't easy! There is a monthly cost of shipping
galben [10]

nwere ike nwa osisi poop pusi ibu onu nkita meow n'anya papa 46721

8 0
3 years ago
A restaurant uses one-third of their stock of cooking oil in a week. If 20 gallons are left, how
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer: 60

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is opposite of 6.8?​
    7·2 answers
  • 20/8 = 4K/32 help pls
    14·1 answer
  • Can someone help me please!!!!!
    12·1 answer
  • ou go to the store and buy jeans for $40, a shirt for $20, and a jacket for $60. You have a coupon for 35% off. What is the sale
    8·2 answers
  • Help please, thank you!❤️❤️
    10·1 answer
  • Hola alguien me puede dar un truco para aprenderse la tabla del 8
    13·1 answer
  • Thank you for the help
    12·1 answer
  • Hi! are you good at math? well feel free to help!
    14·1 answer
  • Write the equation of the line that contains the following two points (0,-1)(1.3)
    8·1 answer
  • Each lap around the track takes Mike 3.5 minutes to walk.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!