1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikitadnepr [17]
3 years ago
6

Jeremiah bought three gallons of ice cream and four containers of strawberries for $19.50. Gary bought five gallons of ice cream

and two containers of strawberries for $22. What is the cost of one gallon of ice cream? What is the cost of one container of strawberries?
Mathematics
1 answer:
Gennadij [26K]3 years ago
8 0

Answer:

Cost of 1 gallon of ice cream =\$3.5

Cost of 1 container of strawberries =\$2.25

Step-by-step explanation:

Let cost of 1 gallon ice cream =\$x

Let cost of 1 container of strawberries =\$y

<u>Jeremiah's purchase</u>

Jeremiah bought 3 gallon of ice cream

so total spend on ice cream = cost of 1 gallon \times total gallons

=x\times3\\=3x

Jeremiah bought 4 container of strawberries

So total spend on = strawberries =cost pf 1 container \times total container

=y\times4\\=4y

Jeremiah's total expenditure =\$19.50

3x+4y=19.50 .......(1)

<u>Gary's purchase</u>

Gary bought 5 gallons of ice cream

so total spend on ice cream = 5\times x=5x

Gary bough 2 containers of strawberries

so total spend on strawberries = 2\times y=2y

Gary's total expenditure =\$22

5x+2y=22.....(2)

solve eqn(1) and eqn(2)

3x+4y=19.50\\5x+2y=22

multiply eqn(2) by (2) and eqn(2)-eqn(3)

(10x-3x)+(4y-4y)=(44-19.50)\\\\7x=24.5\\\\x=\frac{24.5}{7}\\\\x=3.5

Substitute in eqn(2)

5\times3.5+2y=22\\\\2y=22-5\times3.5=22-17.5\\\\2y=4.5\\\\y=\frac{4.5}{2}\\\\y=2.25

Cost of 1 gallon of ice cream =\$3.5

Cost of 1 container of strawberries =\$2.25

You might be interested in
Need help please help
Vesna [10]
The vertex is (105,7)

Notice how on the graph, the y value peaks at 7. The y values to the left and right are symmetrical, meaning that the x value for the y value of 7 is the axis of symmetry, and the point (105,7) is the vertex.
6 0
2 years ago
Anna bought 120 feet of copper
kogti [31]

Answer:

7  1/2 feet

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Any answers or suggestions
STatiana [176]

Answer:

Use Side, angle, side and side, side, side and angle, side, angle.

SAS

SSS

ASA

Find what they have in common, for example the both share side ED.

8 0
3 years ago
What is the measure of angle B
Elodia [21]

Answer:

D. 55

Step-by-step explanation:

angle c is a 90 degree angle 90-35=55

hope this helps

4 0
3 years ago
What is -3(y+4)-2y simplified?
Pie
-3(y+4)-2y
First multiply inside the parenthesis
-3y-12-2y
Combine like terms
5y+12
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Choose all the statements that are true about this sequence.
    14·1 answer
  • What is the average speed (miles/hour) for an object going 1500 feet in 1 minute. Round answer to two decimal places.
    15·1 answer
  • An adult turtle weighed 3 3/4 ounces how much would 3 adult turtles weigh
    5·2 answers
  • What is the answer to 56-4
    13·2 answers
  • −px+r=−8x−2 solve for x<br> Plx I need this ASAP
    6·1 answer
  • Find the sum of the infinite geometric series, if it exists.
    11·1 answer
  • What is 6 qt 15 fl oz - 4 pt 4 fl oz =____pt____fl oz
    5·2 answers
  • Which side is adjacent to
    7·1 answer
  • Let f(x) = 3x and g(x) = x2 + 1. Find g(f(x))
    7·2 answers
  • Find the Value of X. <br> Trig Problem
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!