1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marianna [84]
3 years ago
11

PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST

Mathematics
2 answers:
Ivahew [28]3 years ago
4 0

Answer:

Option 3

5(x + 2y - 3)

Step-by-step explanation:

5x + 10y - 15

5(x + 2y - 3)

maw [93]3 years ago
3 0

Answer:

The answer would be...5(x + 2y minus 3)

You might be interested in
here is my question: Find the rule which gives the number of matchsticks required to make the following matchstick patterns?
kipiarov [429]
Number of matchsticks required is 2. Rule which matchstick pattern is 2 x n.
5 0
2 years ago
The graph represents the function g(x). Suppose that f(x) = -x. Which is true when comparing the range of f(x) to g(x)?
Inessa05 [86]

Answer:

The answer is A

Step-by-step explanation

7 0
4 years ago
What is the value of x?
Serjik [45]

Answer:

  x = 32

Step-by-step explanation:

Each angle of the equilateral triangle is 60°.

  (2x -4)° = 60°

  x -2 = 30 . . . . . . divide by 2°

  x = 32

__

  5y° = 60°

  y = 12 . . . . . . . . . divide by 5°

7 0
3 years ago
Which number line represents the solution set for the inequality 4(x + 3) 5 2 2X?
tatuchka [14]

Answer:

-2

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
Semenov [28]
36.89 total divided by the 8.6 gallons he bought = 4.2 so the price per gallon would be $4.20
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A copy shop charges $0.15 for each black and white copy and $0.80 for each color copy.Write an expression for the cost of m blac
    11·1 answer
  • The amplitude of y = -2 sin 3x is <br> need help fast
    11·1 answer
  • Graph the function f(x)=x^2+4x-12
    11·1 answer
  • Describe the following variation: y/x2=5
    6·1 answer
  • Select the correct answer
    10·1 answer
  • H=3+14t-5t^2 <br> What is its maximum height
    15·1 answer
  • Describe the relationship between a and b that will make value of the expression 7 x a/b to 7
    13·1 answer
  • Carly buys 3 more band concert tickets than choir concert tickets. Band concert tickets cost $3.50 per ticket. What is the cost
    11·1 answer
  • 38 is what percent of 84 (to the nearest percent)?
    8·2 answers
  • An airplane flying with the wind takes 2 hours to travel a distance
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!