1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alja [10]
3 years ago
15

How do I solve this??

Mathematics
1 answer:
Vadim26 [7]3 years ago
3 0
The bars represent absolute value, where the outcome is always positive: NEVER negative, so whatever is solved in between the bars will come out positive.

This problem is similar to factoring (e.g. 6(2x+3) = 12x+18).

-3 * 1 = -3
-3 * -2/3v = 2v

|-3 + 2v| = -9
= 3 + 2v = -9

3 - 3 + 2v = -9 - 3 (whatever you do to one side of the equation, you must do to the other)
= 2v = -12

2v/2 = -12/2
v= -6

Your final answer is v = -6
You might be interested in
9 2/3 – 4 1/5?<br> I don’t really know and umm yea …
11Alexandr11 [23.1K]
The Exact form would be 82/15
The decimal form would be 5.46
The mixed number form would be 5 7/15
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
which of the following statements best describes the effect of replacing the graph of y = f(x) with the graph of y = f(x) − 11?
ASHA 777 [7]
The graph of y = f(x) will shift down 11 units.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the system of equations by substitution <br> 2x+3y=9 <br> y=x−2
garri49 [273]

so I think u you divide something and you times and then you multiply it

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
coles buys a new laptop for 335 he makes a down payment of 50$ and pays the rest in 6 equal monthly payments p what equation rep
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer:

335 = 50 + 6p

Step-by-step explanation:

50 +6p=335

subtract from both sides

-50      -50

6p=285

/6p   /6p

divide both sides

p=47.5

3 0
3 years ago
George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the t
Stella [2.4K]

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

5 0
1 year ago
Other questions:
  • PLEASE HELP (URGENT)! WILL MARK THE BRAINLIEST!!! PLEASE HELP!!!!!
    9·1 answer
  • the main and original incentive for european countries to explore was ___. curiosity religion trade warfare
    7·2 answers
  • Deon does a weekly exercise program consisting of cardiovascular work and weight training. Each week, he exercises for at least
    7·1 answer
  • Alex spent the summer helping out at his family
    5·1 answer
  • Suppose the volume of a cylinder is 169.65 ft cubes and the height is twice the radius what is the radius of the cylinder.
    10·1 answer
  • A tire company advertises that its tires will last, on average, 60,000 miles. You are interested in determining if the average l
    8·1 answer
  • Nd Practice
    6·1 answer
  • How do you get the game among us on hp laptop
    7·2 answers
  • 7) A coat is selling for 3/4 of the original price. The sale price is $180. Write and solve
    12·1 answer
  • To determine how much fluid she should be replenishing with, Kimmy weighs herself before and after a 2-hour run and finds she lo
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!