The answer is D, <span>(2, 1) is the solution to both lines A and B. I hope this helps :)</span>
Answer:
To do this, just do 12 divided by 4.80 = 2.5 dollars per can at Corner Grocery, and at Max's Market 15 divided by 5.25 = 2.85 per can. So the Corner Grocery has a better unit price by 35 cents.
Thanks for your question.
After Doing the math the answer is 72 Inches or 6 feet
Hope this helps-Nick <span />
Y=mx+b
plug in the point
3=-1*-4+b
3=4+b
b=-1
y=-1x-1