1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitriy789 [7]
3 years ago
5

a store makes a profit of $8 on a sweater after a markup of 40%. what is the selling price of the sweater?

Mathematics
2 answers:
gulaghasi [49]3 years ago
4 0
If you would like to know what is the selling price of the sweater, you can calculate this using the following steps:

40% of x is $8
40% * x = 8
40/100 * x = 8      /*100/40
x = 8 * 100 / 40
x = $20

Result: The selling price of the sweater is $20.
vovangra [49]3 years ago
4 0
Use ratios: \frac{40}{100} =  \frac{8}{?}

Since 40/8=5, then you do the same on the bottom. 100/5=20, so the sweater was originally $20.
You might be interested in
A photocopy machine can print 405 copies in 9 minutes. what is the unit rate the machine can produce in 1 minute
Zolol [24]

Answer:45

Step-by-step explanation: divide 405 by 9

3 0
3 years ago
Simplify this expression<br><br> 2 x x x 3 x y<br> (The 2nd ‘x’ is algebra)
prohojiy [21]

Answer:

the answer is. .6xy..........

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
An aircraft factory manufactures airplane engines. The unit cost (the cost in dollars to make each airplane engine) depends on t
Juliette [100K]

Answer:

Minimum unit cost = 5,858

Step-by-step explanation:

Given the function : C(x)=x^2−520x+73458

To find the minimum unit cost :

Take the derivative of C(x) with respect to x

dC/dx = 2x - 520

Set = 0

2x - 520

2x = 520

x = 260

To minimize unit cost, 260 engines must be produced

Hence, minimum unit cost will be :

C(x)=x^2−520x+73458

Put x = 260

C(260) = 260^2−520(260) + 73458

= 5,858

7 0
3 years ago
A number g multiplied by −8  is at least  14 .
Dmitry [639]
-8g is greater than or equal to 14
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
6. The variable x and y vary directly, and y = 40 when x = 5. Which equation relates the variables?
valkas [14]

Answer:

The equation relates the variables is y = 8x ⇒ D

Step-by-step explanation:

If x and y vary directly (y ∝ x), then y = k x, where

  • k is the constant of variation
  • k can be found using the initial value of x and y

∵ The variable x and y vary directly

∴ y ∝ x

→ By using the rule above

∴ y = k x

∵ y = 40 when x = 5

∴ The initial values of x and y are x = 5 and y = 40

→ Substitute them in the equation above to find k

∵ 40 = k(5)

∴ 40 = 5k

→ Divide both sides by 5

∵ \frac{40}{5} = \frac{5k}{5}

∴ 8 = k

→ Substitute the value of k in the equation above

∴ y = 8x

∴ The equation relates the variables is y = 8x

5 0
2 years ago
Other questions:
  • You are making a poster that will have a uniform border, as shown. the total area of the poster is 722 square inches. find the w
    10·1 answer
  • Each big square is cut into 3 parts to represent multiplying by one-third. The number of small shaded squares in the circled par
    8·1 answer
  • For a particular cable,the radius of the base of the inner layer is 2 millimeters (mm) and the radius of the base of the outer l
    6·1 answer
  • If you were to use the substitution method to solve the following system, choose the new equation after the expression equivalen
    15·2 answers
  • What's the vertex of the following equation<br> x² - 6x + 5
    10·1 answer
  • How many solutions are there to the equation below ? 8x+47 =8 (x+5)
    9·1 answer
  • Empat sebutan pertama suatu jajang aritmetik ialah 3x-1,4x,5x+1,4.cari
    9·1 answer
  • Given that f(x) = x2 + 9x + 18 and g(x) = x + 6, find f(x) – g(x) and
    10·1 answer
  • Which of the following is the equation of the x-axis?​
    7·2 answers
  • CAN ANYONE HELP ME PLEASE 20 POINT!!!
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!