1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nesterboy [21]
4 years ago
11

Two groups of people entered a Drive-In restaurant. The first group ordered 6

Mathematics
1 answer:
MakcuM [25]4 years ago
7 0
So here is how we are going to answer the problem above:
Given that f is the cost of French fries and b is the cost of Hamburger.
So: 5f + 6b = 4.55
5f = 4.55 - 6b (multiply both sides by 6) and we get
30f = 27.3 - 36b

Next,
6f + 10b = 7.00 (multiply both sides by 5) and we get
30f + 50b = 35 (Now substitute the value of 30f)
27.3 - 36b + 50b = 35
14b = 35 - 27.3
14b = 7.7 (divide both sides by 14)
b = 0.55

Therefore, the cost per hamburger is $0.55

Now go back to the cost of fries:
30f = 27.3 - 36b
30f = 27.3 - 36(0.55)
30f = 27.3 - 19.8
30f = 7.5 (divide both sides by 30)
f = 0.25
Therefore, the cost per french fries is $0.25
Hope this helps.
You might be interested in
Find Horizontal and Vertical asymptotes for y=(x^2 -9)/(4x^2 +1)
Gnom [1K]

Answer: Horizontal asymptote is \dfrac{1}{4} and vertical asymptotes are \pm \dfrac{1}{2i}

Step-by-step explanation:

Since we have given that

y=\dfrac{x^2-9}{4x^2+1}

We need to find the horizontal and vertical asymptotes.

Since vertical asymptotes will occur where the denominator becomes zero.

So, here denominator is 4x^2+1

Now,

4x^2+1=0\\\\4x^2=-1\\\\x^2=\dfrac{-1}{4}\\\\x=\pm \dfrac{1}{2i}

And the horizontal asympototes will occur when the coefficient of higher degree of numerator is divided by coefficient of higher degree of denominator.

y=\dfrac{1}{4}

Hence, horizontal asymptote is \dfrac{1}{4} and vertical asymptotes are \pm \dfrac{1}{2i}

8 0
3 years ago
The domain of y = cos x is _______.
Lana71 [14]

ANSWER

d. The set of all real numbers

EXPLANATION

The basic cosine function ,

y =  \cos(x)

is continuous everywhere.

The function is defined for all real values of x.

The domain is the set all values of x that will make the function defined.

The domain is all real numbers.

The correct choice is D.

6 0
3 years ago
Find the unit rate.Round to the nearest hundredth,if necessary. 370 for 12 ft2. The unit rate is $ _______/ft2 I NEED HELP!!!
satela [25.4K]

Answer:

30.80

Step-by-step explanation:

$370/12ft^2

hope this is helpful ! stay safe, God Bless you and your family...!

6 0
3 years ago
Helppp more points 20 math
Serjik [45]

Answer:

root(250)

answer choice C

Step-by-step explanation:

explanation in the pic above.

7 0
3 years ago
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the equation of a line that is parallel to -6x+3y=3 and passes through the point (5,4).
    5·1 answer
  • When x = 5, the value of the expression –2(x – 10) is
    6·1 answer
  • for a given interest rate, simple interest varies jointly as the principal and time. if $3000 left in an account for 3 years ear
    5·1 answer
  • The first problem please
    9·1 answer
  • Help me with A and B please
    9·1 answer
  • In which of these situations would the answer to the question be 0
    15·1 answer
  • Ann has bought 10 pounds of dog food. She feeds her dog
    7·1 answer
  • Solve the equation: 16 = 2x - 6
    12·2 answers
  • A school painted 1/2 of a wall with 3 colors.Each color takes up the same amunt of space on the wall.What fraction of the wall d
    8·1 answer
  • Help me please!!!!!!!!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!