1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oliga [24]
3 years ago
15

If the ratio of the purple flower

Mathematics
2 answers:
ludmilkaskok [199]3 years ago
7 0
4:8 or 1:2

1+2=3

108=3 units
divide by 3
36=1unit
purple is 1 unit

36 purple flowers
muminat3 years ago
4 0
Im not positive but im pretty sure it's 27
You might be interested in
What is the slope of the line that passes through (4, 12) and (5, 16)?
Alex
The slope is 4/1 aka 4!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Derek and Mia place two green marbles and one yellow marble in a bag. Somebody picks a marble out of the bag without looking and
Ahat [919]

Step-by-step explanation:

With each draw, the probability of selecting a green marble is 2/3 and the probability of selecting a yellow marble is 1/3.

To pick two of the the same color, they can either pick green twice or yellow twice.  

P = (2/3)(2/3) + (1/3)(1/3)

P = 5/9

To pick two different colors, they can either pick green first then yellow, or yellow first then green.

P = (2/3)(1/3) + (1/3)(2/3)

P = 4/9

Expected value for Derek is:

D = (5/9)(-1) + (4/9)(1)

D = -1/9

The expected value for Mia is:

M = (5/9)(1) + (4/9)(-1)

M = 1/9

5 0
3 years ago
Alvin is 15 years younger than Elga. The sum of their ages is 25. What is Elga’s age
Fynjy0 [20]
Elga is 20 years old and Alvin would be 5. Hope this helped.
4 0
3 years ago
How do you solve number 13 and 14?
Ulleksa [173]
This is what I got hope u get it right gl

3 0
3 years ago
A firm has a fixed cost of $500 in its first year of operation. When the firm produces 100 units of output, its total costs are
HACTEHA [7]

Answer:

option (a) $250

Step-by-step explanation:

Data provided in the question:

Fixed cost = $500

For 100 units produced Total cost = $3,500

For 101 units produced, Total cost = $3,750

Now,

Marginal cost is calculated as:

Marginal cost = \frac{\textup{Total change in cost of producing more goods}}{\textup{Total change in produced goods}}

thus,

Marginal cost = \frac{\textup{Total cost of 101 units - Total cost of 100 units}}{\textup{101-100}}

or

Marginal cost = \frac{\textup{3,750-3,500}}{\textup{1}}

or

Marginal cost = $250

Hence,

The correct answer is option (a) $250

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The Smiths spent $2,000 on clothes in a particular year. If they increase the amount they spend on clothes by 10% each year, the
    9·2 answers
  • What is expanded 73, 489
    9·2 answers
  • Mr. Jones spent $156 to attend a college football game. • Twenty percent of this cost was for a parking pass. • He spent the rem
    14·1 answer
  • What is an important reactant for cellular respiration that produces energy in the form of ATP
    6·1 answer
  • 243.875 round to the nearest hundred
    11·2 answers
  • Please answer this asap
    13·1 answer
  • Simplify start root 80 end root
    6·2 answers
  • Unit rate of 5 pizzas for $12
    8·2 answers
  • Mr. Guny deposits $4,900 in a savings account that pays 3 1/2% interest compounded quarterly.
    5·1 answer
  • PLEASE HELP!! WILL GIVE BRAINLIST!!!!! I NEED THIS ASAP
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!